Advansa 320 milyon avroya İspanyolların

Hacı Ömer Sabancı Holding, yüzde 100 iştiraki olan Advansa B.V.'nin; Türkiye, İngiltere ve Romanya'daki şirketlerini La Seda De Barcelona şirketine 320 milyon avroya satmak için anlaştı.

İSTANBUL - Hacı Ömer Sabancı Holding, yüzde 100 iştiraki olan Advansa B.V.'nin; Türkiye, İngiltere ve Romanya'daki şirketlerini La Seda De Barcelona şirketine 320 milyon avroya satmak için anlaştı.
Hacı Ömer Sabancı Holding'den gönderilen açıklamada, şirketin Hollanda'da kurulu iştiraki olan Advansa'nın; Türkiye (Artensa), İngiltere (Advansa) ve Romanya'da (Advansa Romanla) faaliyette bulunan Pet, Pet Reform ve PTA üretim şirketlerini ve bunlara ilişkin teknoloji ve lisanslarını İspanya'daki La Seda De Barcelona şirketine satmak için dün bir anlaşma imzalandığı duyruldu.
Satış ekimde bitecek
Holding satışın ilgili ülkelerden gerekli yasal onayların alınmasıyla 1 Ekim 2006'da tamamlanmasının beklendiği vurgulandı.
Sabancı Holding satışın ardından La Seda De Barcelona'nın (LSD), Advansa'nın PET (Poli Etilen Tarfatalat) fabrikalarını alarak toplam kapasitesini yılda 800 kte'ye yükselttiği ve bu sayede Avrupa'nın en büyük üreticisi haline geldiği duyuruldu. LSB CEO'su Rui Sousa "Transfer olacak tüm çalışanları aramıza almayı dört gözle bekliyoruz" dedi.
2005 Mart ayında isim değişikliğine giden şirket DupontSA olan ismini AdvanSA olarak değiştirmişti. Sabancı Holding bünyesindeki şirket Avrupa'da polyester üretimi konusunda lider konumda bulunuyor. Şirketin faaliyet raporunda 2005 yılından itibaren söz konusu sektörde Çin ve Hindistan rekabetinin altı çizilerek sektörün olumsuz etkilendiği vurgulanmıştı.