Advent'le ayrılan Deva GEM'e kaldı

İlaç sektörünün önde gelen şirketi Deva Holding'in yüzde 47.39 hissesinin, Advent Pharma'ya devrini öngören sözleşme feshedildi. Girişim sermayesi şirketi olan Advent International'a bağlı Advent Pharma...

İSTANBUL - İlaç sektörünün önde gelen şirketi Deva Holding'in yüzde 47.39 hissesinin, Advent Pharma'ya devrini öngören sözleşme feshedildi. Girişim sermayesi şirketi olan Advent International'a bağlı Advent Pharma, hisse alımında kullanacağı krediyi finanse edecek bankanın geri çekilmesi nedeniyle, üç ayda finansman bulamayacağını, istenirse hisse devrinin feshedilebileceğini duyurmuştu.
Deva Holding'den İMKB'ye yapılan açıklamada, 'Advent'in isteğiyle' anlaşmanın feshedildiği belirtildi. Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaya takılan Deva-Advent anlaşması suya düşerken, şirket hisselerine talip olduğunu daha önce duyuran Global Equities Management'ın (GEM) öne çıktığı öğrenildi. Şirket kaynaklarına göre bugüne kadar bir sermaye grubunun hâkimiyetinde olmayan Deva Holding, artık bir patron şirketi olacak. "Bu patronun, uzun vadede şirkete faydalı olacak bir patron olmasına çalışıyoruz" diyen holding yetkilisi, bugüne kadar kurucuları ve çalışanları tarafından yönetilen Deva'nın bir hissedar grubuna da sahip olduğunu hatırlattı.
Deva Holding'in yüzde 23.89 hissesine, GEM ile birlikte anılan Emerging Value Opportunities Fund Master Account L.P., Emerging Income Fund Master Account L.P., Emerging Private Equity Fund Ltd. adlı fonlar sahip.
Advent Pharma'nın Deva Holding ile hisse devri sözleşmesi yapmasına karşı çıkan GEM, şirkette kontrolü ele geçirmek için küçük yatırımcılara 12.150 YTL fiyattan çağrı yapmıştı. Advent Pharma ise devralacağı hisseler için 10.01 YTL bedel önermişti. "14 Temmuz'daki genel kuruldan önce devri gerçekleştirmek istiyorduk. Ancak maalesef yurtiçinde ve yurtdışındaki ekonomik dalgalanmalar ortaya çıktı. Şanssızlık oldu" diyen Deva Holding'den bir yönetici, yeni ortaklık arayışları için "Deva'nın portföyünde tabii ki başka şirketler de var" diye konuştu.