Af yok, açık var

Af yok, açık var
Af yok, açık var
Bakan Şimşek bütçenin 6 ayda 6.7 milyar lira açık vermesinin geçen yıl olduğu gibi af gelirlerinin olmamasından kaynaklandığını söyledi

Bütçe yılın ilk altı ayında 6.7 milyar lira açık verdi. Haziranda ise açık miktarı 6.3 milyar lira oldu. Bütçe performansında bozulma olduğunu vurgulayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Geçen yıl mali aftan 8 milyar lira gelmişti, bu yıl 3.5 milyar lira. Vergi gelirlerindeki artış hızı da yavaş kaldı. Personel ve sosyal güvenlik harcamaları ise arttı” dedi. Gerekiyorsa tedbir alınacağına dikkat çeken Şimşek 2013 yılı bütçesi üzerinde çalışacaklarını ve ek tedbir gerekirse alınabileceğini ifade etti.

Şimşek düzenlediği basın toplantısında, yılın ilk yarısına ilişkin bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Şimşek, yumuşak inişin devam ettiğini, yüzde 4’lük büyümenin de yakalanabilir olduğunu ifade etti. Bütçe dengesine bakıldığı zaman , geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta ciddi bir bozulmanın söz konusu olduğunu belirten Şimşek, “Bu yılın ilk yarısındaki resim belki bizim çok arzulamadığımız bir resim” dedi. Şimşek, geçen yılın ilk 6 ayında bütçenin 2.9 milyar lira fazla verdiğini, bu yıl ise geçen seneye göre bütçe performansında 9.6 milyar liralık bir düşüş söz konusu olduğunu söyledi. Vergi gelirlerindeki artış hızının geçen seneye göre düştüğünü dile getiren Şimşek, “Bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 162.2 milyar lira olmuştur. Vergi gelirleri ise yüzde 6,9 oranında artarak 131.2 milyar lira olmuştur. Gelirlerdeki bu artış oranlarını geçen senenin aynı döneminde gözlemlenen yüzde 20,7’lik bütçe geliri ve yüzde 24,4’lük vergi gelirleriyle kıyasladığımızda oldukça düşük olduğu ortaya çıkmaktadır. Özellikle vergi gelirleri arasında KDV neredeyse yerinde saymıştır” diye konuştu.

‘Kara delik’ geri döndü

Bu yılın ilk yarısında bütçe giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 oranında artarak 168.9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Şimşek, memur maaşlarının ödendiği personel giderlerindeki artışa atıfta bulunarak, “Geçen senenin ilk yarısında personel harcamalarımız 36.8 milyar lira idi. Bu sene 43.8 milyar liraya çıktı” diye konuştu. Açıkta ikinci faktörün sosyal güvenlik harcamaları olduğunu vurgulayan Şimşek, sosyal güvenlik açıklarını ‘kara delik’ olarak niteledi ve bu yılın ilk yarısında personel giderlerine paralel olarak 7.4 milyar liralık ilave bir artış söz konusu olduğunu söyledi.

TCDD’ye 1.9 milyar ek kaynak aktarıldı
Şimşek, Devlet Demiryolları’nın yatırımlarını finanse etmek için Hazine’ye aktarılan 1,9 milyar liralık ilave transfer, zorlu kış koşulları nedeniyle afet ve acil yardım ödeneğindeki bir defalık geçici artışın bütçe performansını bozduğunu bildirdi.

Gerçek ücretin peşine düşecek
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıtdışı ile mücadele çerçevesinde yeni alanlara yoğunlaşacaklarını belirterek, bunlardan birisini, özel sektörde maaşların gerçek ücret yerine asgari ücretten gösterilmesi konusunu örnek gösterdi.

Konuta KDV’de hassas olacağız
Konutlarda birim fiyat üzerinden verginin belirlenmesi konusunda Şimşek, konutta bir miktar yavaşlamanın olduğunu, haziran itibariyle mevcut stoku da dışarıda tuttuklarını kaydederek, “Herkes projesini yaparken durumu dikkate alsın” dedi.(radikal)

bigPara.com