'Afaki zam istemeyin kaynaklar kıt!'

'Afaki zam istemeyin kaynaklar kıt!'
'Afaki zam istemeyin kaynaklar kıt!'
Maliye Bakanı Şimşek memurların afaki taleplerini anlamakta zorlandığını, zam için kıt kaynaklarla gerekenin yapılacağını dile getirdi

Yılın ilk çeyreğinde bütçe açığı 6.4 milyar liraya dayanınca Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten, ‘işi sıkı götüreceğiz’ mesajı geldi. Maliye Bakanı Şimşek, yılın ilk çeyreği itibariyle geçen yıla göre giderlerde bir miktar artış olduğunu belirterek, şu anda tedbir ihtiyacı görülmediğini ama gerekirse tedbir de alınacağını vurguladı. Şimşek, giderlerin sıkı kontrol altında götürüleceğini, gelirlerde sorun olmadığını vurguladı.

6.4 milyar liralık açık
Şimşek, dün düzenlediği basın toplantısında mart ayında bütçe açığının 5.5 milyar lira , ocak-mart döneminde ise açığın 6.4 milyar lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. Geçen yılın ilk üç aylık döneminde açık 4.1 milyar liraydı. Böylece açık yüzde 55,6 arttı. Şimşek bu açığın tüm yıl için hedeflenen 21.1 milyar liranın yüzde 30,5’ine denk geldiğini, geçen yıl aynı dönemde oranın yüzde 23,7 civarında olduğunu söyledi. Şimşek, “İlk üç aya baktığımız zaman giderler, 2012 yılının ilk üç ayında yüzde 15,1 artmış ve 83.8 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Toplam harcamalar içinde faiz hariç bütçe giderleri, yüzde 13 oranında artmış ve faiz giderleri ise yüzde 24’lük bir artışla 17.3 milyar lira olmuştur” dedi.

Memurlarla yapılacak toplusözleşme görüşmelerinin hatırlatılması üzerine Şimşek, kıt kaynaklar çerçevesinde gerekenin yapılacağını söyledi. Ancak afaki talepleri anlamakta zorluk çektiğini vurgulayan Şimşek, şimdiye kadar enflasyon farkının hemen yansıtıldığını söyledi. Yeni eğitim sistemi 4+4+4 maliyetinin sorulması üzerine de Şimşek, “İhtiyaç nedir ona bakıyoruz. Harcamalara ilişkin istisnai durumlar dışında ilave talepleri karşılamayacağımızı yine tekrar buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Şimşek, ilave yük çıkması halinde ya borçlanarak ya da ilave gelir tedbirleri ile karşılanacağını, başka formülün olmadığını kaydetti.

Bütçeyi 2-B’ler kurtaracak
Ekonominin ikinci yarıyılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, teşvik sistemi ile mütekabiliyet düzenlemelerinin ekonomiyi canlandıracağını kaydetti. Ayrıca 2-B’lerin satışının da canlanma yaratacağını kaydeden Şimşek, büyümenin ikinci yarıyılda ivme kazanacağını söyledi. Şimşek, şu anda akaryakıt ürünleri için, herhangi bir vergi düzenlemesi üzerinde çalışmadıklarını bildirdi. Şimşek, “Biz tercihimizi açık ve net şekilde yaptık. Tercihimizi, üreticiden, yatırımcıdan ve ihracatçıdan yana kullandık. Çünkü Türkiye ’nin geleceği burada” dedi. Şimşek, yeni teşvik sisteminin bu sene başından itibaren geçerli olacağını kaydetti. Mevduatta vadeye göre vergi

Maliye Bakanı Şimşek, mevduatın vade yapısına göre vergiyi farklılaştırma yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesine yönelik bir tasarı hazırladıklarını, aynı düzenleme içinde makineden makineye iletişim sağlayan SIM kartlardaki vergisinin sıfırlanacağını kaydetti. Şimşek, ayrıca TÜİK’in turizm gelirlerinin hesaplanmasına yönelik bir çalışma yaptığını söyledi. (radikal)

 

bigPara.com