Afet hasarları 2010'u katladı

Afet hasarları 2010'u katladı
Afet hasarları 2010'u katladı
2011 yılındaki felaketlerde oluşan hasarların sigorta endüstrisine toplam maliyeti 108 milyar dolar. Toplam ekonomik hasarsa 350 milyar dolara ulaşarak geçen seneyi 'rekor yıl' olarak kayıtlara geçirdi

Swiss Re 2011 yılında dünya çapında oluşan toplam ekonomik ve sigortalı hasarla ilgili ilk tahminleri yayımladı. Sigma Raporu’na göre 2011, katastrofik hasarların yarattığı toplam 350 milyar dolarlık hasarla tarihte en yüksek ekonomik hasarın görüldüğü yıl olarak kayıtlara geçti.

2010 yılında doğal afetler sonucunda oluşan toplam ekonomik kayıp 226 milyar dolardı. Toplam ekonomik hasardaki en yüksek pay ise Japonya ’da yaşanan felakete ait. Geçen sene 11 ay sonunda yaşanan doğal afetler sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısınınsa 30 bini bulduğu kaydedildi. Ölü vakasının en çok görüldüğü olayın ise yine Japonya’daki felaket olduğu belirtiliyor.

2011’in sigorta maliyeti108 milyar dolar
Swiss Re’nin yayımladığı Sigma Raporu’na göre 2011 yılında dünya sigorta endüstrisinde oluşan toplam sigortalı hasar 108 milyar dolar. Katastrofik ve insan kaynaklı hasarların neden olduğu bu miktar, geçen seneyi dünya çapında en yüksek sigortalı hasarın görüldüğü yıllar listesinde ikinci sıraya taşıdı. Raporda konuyla ilgili bir de tahmin yer alıyor. Buna göre Japonya’da yaşanan üçlü felakette sigortalılık oranı daha yüksek olsaydı, 2011 dünya çapında en çok sigortalı hasarın görüldüğü yıl olacaktı.

2011 yılı için tahmin edilen sigortalı hasar miktarı, geçen yılın ne kadar sert geçtiğini kanıtlar nitelikte. Elde edilen sonuç 2010 yılında kaydedilen 48 milyar dolarlık sigortalı hasarın iki katından fazla. 2011’de sadece doğal afetler sonucunda oluşan sigortalı hasarınsa 103 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. 2010 yılındaysa bu rakam 43 milyar dolardı.

2011 deprem kaynaklı sigortalı hasarın en yüksek olduğu yıllar sıralamasındaysa 47 milyar dolarla ilk sıraya oturdu. Japonya’da yaşanan deprem ülkenin bugüne kadar yaşadığı en şiddetli deprem olarak kayıtlara geçerken sigorta sektöründe 35 milyar dolarlık kayba neden oldu. Ancak oluşan toplam ekonomik hasarla karşılaştırıldığında, sigortalı hasarın oldukça az olduğu gözlendi. 210 milyar dolarlık ekonomik hasarın henüz tam olarak netleşmediği ve nükleer tesislerdeki zararla dünya çapındaki tedarik zincirinde yaşanan kayıpların da eklenmesiyle asıl maliyetin ortaya çıkacağı belirtildi. Şubat ayında Yeni Zelanda’yı vuran depremdeyse 15 milyar dolarlık ekonomik hasar kaydedildi. Bu hasarın büyük kısmını sigorta sektörü üstlenecek. (radikal)

bigPara.com