AFM sinemalarında 'sıfır çöp'

AFM sinemalarında 'sıfır çöp'
AFM sinemalarında 'sıfır çöp'

Projenin başlayacağı AFM İstinye Park Sinemaları?nda, Çevko İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Mete İmer (sağda) ve AFM Yönetim Kurulu Başkanvekili A. Adnan Akdemir toplantı düzenledi.

Dünyada sinema sektöründe ilk defa uygulanan projede, 12 ilde 186 AFM salonuna konulacak geri kazanım kumbaralarıyla ambalaj atıklarının ayrı toplanması sağlanacak. Çevko Vakfı'nın bilgilendirici filmleri gösterilecek

İSTANBUL - Ambalaj atıklarının sürdürülebilir bir sistem içinde geri kazanılmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren  Çevko Vakfı ve AFM Sinemaları ‘AFM’de Sıfır Çöp’ projesiyle sistemin son zinciri olan tüketicilere ulaşacak.
Dünyada sinema sektöründe ilk defa uygulanan projede, 12 ilde 186 AFM salonuna konulacak geri kazanım kumbaralarıyla ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması sağlanacak.

‘Örnek bir proje’
Bir yıl sürecek proje sonunda 9 milyon kişiye ulaşılması ve yaklaşık 6 milyon adet ambalaj atığının geri kazanılması hedefleniyor. Projenin ilk olarak başlayacağı AFM İstinye Park Sinemaları’nda, Çevko Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Mete İmer ve AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanvekili A. Adnan Akdemir basın toplantısı düzenledi.
Mete İmer şunları söyledi: “Bugüne kadar ambalaj atıklarının tüketiciler tarafından kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla çok sayıda proje gerçekleştirdik. ‘AFM’de Sıfır Çöp’, bu projelere en güzel örneklerden birini oluşturuyor. Sinema sektörünün lideri konumundaki AFM’nin yurt çapında yaygın sinema ağında ambalaj atıklarının ayrı toplanmasının yanı sıra, yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla ülkemizde geri kazanım sisteminin gelişmesine önemli bir destek sağlayacağız. Yakın gelecekte projemizi zincir marketleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz.”

AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanvekili A. Adnan Akdemir ise, “Değerli AFM izleyicilerinin desteğiyle gelişeceğine ve daha da büyüyeceğine inandığımız projemizde amacımız, ambalaj atıklarımızın geri kazanımıyla Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamaktır. Ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle başta doğal kaynak tasarrufu olmak üzere çevremiz korunuyor, katı atık depolama alanları daha sağlıklı, verimli ve uzun süre kullanılıyor. Tasarruf sağlanıyor, küresel ısınma yavaşlıyor ve değer yaratılıyor” dedi.

4025 hanenin enerjisi
Akdemir ayrıca, “Bir yıl boyunca sinemalarımızda kullanılan metal içecek kutularının geri dö-nüştürülmesiyle 4025 hanenin bir yıllık enerji tüketimi karşılanmış, cam içecek kaplarının geri dönüştürülmesiyle 2300 litre petrol tasarrufu sağlanmış, geri dönüştürülen kâğıt/karton atıklarımızla 500 ağacın kesilmesi önlenmiş olacak. Geri dönüştürülecek 2 milyon plastik ambalajla da elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretilecek. Daha iyi bir gelecek için başlattığımız ‘AFM’de Sıfır Çöp’ projemizle dünyadaki diğer işletmelere örnek olmayı hedefliyor, projemize destek verecek tüm izleyicilerimize şimdiden teşekkür ediyoruz” diye konuştu. ‘AFM’de Sıfır Çöp’ projesi Türkiye genelinde 12 ilde, 186 AFM salonunda gerçekleştirilecek. Söz konusu illerdeki 33 AFM sinemasına geri kazanım kumbaraları yerleştirilecek.
Çevko’nun hazırladığı geri kazanımla ilgili bilgilendirici filmler AFM’lerde film öncesinde ve aralarında gösterilecek.
 (Radikal)