Afrika ile ticaret sanat desteğiyle artacak

Afrika ile ticaret sanat desteğiyle artacak
Afrika ile ticaret sanat desteğiyle artacak

Sergiyi, Küratörü Yalın Alpay, TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, Milli atlet Elvan Abeylegesse ve Reyhan Çezik (soldan sağa) tanıttı.

İSTANBUL - Afrika’nın yeniden keşfedildiği bir dönemde bölgedeki tüm ülkeleri Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM) adına araştıran TİM Afrika Çalışmaları Koordinatörü Yalın Alpay, daha önce kara kıta için hazırladığı kitabına bir de ‘exlibris sergisi’ ekledi. Afrika ile ekonomik ilişkileri ‘Afrika Exlibris 2009 Sergisi’ gibi kültürel ve sanatsal çalışmalarla da desteklemenin önemine dikkat çeken Alpay, “Yeni bin yılın yazılım sistemi karşılıklı kazanma üzerine kurulu. Kazançlar yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda siyasi, kültürel ve duygusal da olmalı” dedi.
Afrika, son dönemde birçok ülke için ilgi ve cazibe merkezi haline geldi. Bölgede TİM adına araştırmalar yapan Yalın Alpay da ekonomiyle sanatı bir araya getirerek ‘Afrika Exlibris 2009 Sergisi’nin oluşumuna öncülük edip yeni işbirliklerinin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.
TİM adına daha önce Afrika’da araştırmalar yaptığını ve bunun sonucunu ‘Türkiye’nin Zenginleşme Projesi: Afrika’ adlı bir kitapta değerlendirdiğini hatırlatan Yalın Alpay, şunları söyledi: “Afrika, dünyanın olduğu kadar, Türkiye’nin de yükselen pazarı. Türkiye ile Afrika arasındaki dış ticaret ve karşılıklı yabancı yatırım hacmi inanılmaz bir hızla büyüyor. Ancak doğru stratejiler kurmamız şart. Yeni bin yılın yazılım sistemi karşılıklı kazanma üzerine kurulu. Kazançlar yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda siyasi, kültürel ve duygusal da olmalı.”

‘Sanat, ilişkilere hız katacak’
Türkiye’nin Afrika ile gerçekleştirdiği her türlü iletişimin birbirini desteklediğinin vurgulayan Alpay, serginin bu hedefle ortaya çıktığını belirtti. Alpay, sergiyle sanatsal ve kültürel Afrika çalışmalarına da hız kazandıracaklarını ifade etti. (Radikal)