Afrikalı Türk makarnası yiyor

Afrika ülkeleri, makarnada Gaziantep'te üretilen spagettiyi tercih ediyor. Gaziantep merkezli Göymen Tarım, 'Doğa Makarna' markasıyla Afrika'da 30'dan fazla ülkeye spagetti satıyor.

GAZİANTEP - Afrika ülkeleri, makarnada Gaziantep'te üretilen spagettiyi tercih ediyor. Gaziantep merkezli Göymen Tarım, 'Doğa Makarna' markasıyla Afrika'da 30'dan fazla ülkeye spagetti satıyor. Afrika ülkelerinden gelen yoğun talep üzerine yeni yatırımla üretim bandını artıran Göymen Tarım, bu yıl sonunda 10 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.
Günde 200 ton makarna ürettiklerini belirten Göymen Tarım Genel Müdürü Taner Göymen, Türkiye'de makarna üretiminde ilk dört firma arasında yer aldıklarını söyledi. 50 ülkeye ihracat yaptıklarına, en büyük pazarlarınınsa Afrika olduğuna dikkat çeken Göymen, "Afrika'dan gelen yoğun spagetti talebi üzerine, yeni yatırım kararı aldık. 2.5 milyon dolarlık yatırımla bir spagetti hattı daha kurduk" dedi.
Günlük 200 ton makarna üretiminin yüzde 65'ini ihraç ettiklerini ifade eden Göymen, şöyle konuştu: "Ortadoğu'nun tamamına ve Afrika'ya satış yapıyoruz. Bu yıl ABD ve Japonya ile Singapur'a da ihracata başladık. En büyük pazarımız Afrika. Madagaskar, Somali, Kenya, Tanzanya, Angola, Kongo, Kamerun, Togo ve Fildişi Sahilli'nin de bulunduğu 30'dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Burada rekabet ettiğimiz tek ülke dünyada makarna ihracatı ve üretiminde birinci sırada bulunan İtalya. Afrika'ya spagetti sattığımız için toplam makarna üretim kapasitemizin yüzde 40'ı spagetti." Göymen, Lübnan'da yaşanan savaştan dolayı buradaki siparişlerin azaldığını da ifade etti.