Afrika'nın tavukçusu Nando's da geldi

Afrika'nın Peri-Peri soslu tavuklarıyla ünlü zinciri Nando's, ilk restoranını Cevahir AVM'de açtı. Nando's, Türkiye'de beş yılda 50 milyon dolar yatırımla 60 restoran açacak

İSTANBUL - Afrika’nın ünlü Peri-Peri sosuyla marine edilerek, ateşte Portekiz usülü pişen tavuklarıyla bilinen restoran zincirlerinden biri olan Nando’s, Türkiye’deki ilk restoranını Cevahir Alışveriş Merkezi’nde açtı.
Nando’s, Avrupa’daki dördüncü ve dünyadaki 27’nci ülkesi olarak seçtiği Türkiye’de 50 milyon dolar yatırım yaparak, beş yıl içinde 60 restoran açmayı hedefliyor. Nando’s’un kurucuları Fernando Duarte ve Robert Brozin açılış dolayısıyla Türkiye’ye geldi.
 Aralık ayında da Bağdat Caddesi’nde ikinci restoranını açacak olan Nando’s, bu açılışla birlikte Türkiye’de hızlı bir şubeleşme sürecine girmeyi planlıyor. ‘Nando’s’un Türkiye’ye gelmesinde The Coca ColaCompany’nin CEO’suMuhtar Kent’in büyük etkisi olduğunu belirten Brozin, “Muhtar Kent’le Güney Afrika ziyaretinde karşılaştık. Konuşmalarımızda Nando’s lezzetlerinin Türk damak tadına çok uygun olduğunu belirterek, bizi Türkiye’ye davet etti. Bu ziyaret bize Nando’s Türkiye’yi açmak konusunda büyük ilham verdi. İstanbul’a tutkuyla geldik” dedi.
Nando’s’un Peri- Peri sosunun da ilginç bir öyküsü var. 16. yüzyılda Portekizli kaşifler Baharat Yolu’ndaki yolculukları sırasında uğradıkları Güney Afrika’nın verimli topraklarında yetişen ve yerli Swahili halkının Pili-Pili dediği fakat daha sonra adı Peri-Peri’ye dönüşecek olan Afrika kuşunun gözünü andıran ‘Bird’s Eye Chili’ biberine rastlamışlar. Bu biberden yapılan sos da günümüzde Nando’s’un tavuğuna sos olmuş. (Radikal)