Afrika'ya ODTÜ damgası

Afrika'ya ODTÜ damgası
Afrika'ya ODTÜ damgası

VTC Yönetim Kurulu Başkanı Kantarcıgil (sağda) Turgutlu daki en önemli sosyal projelerinin evsel atıksu arıtma tesisi olduğunu söyledi.

ODTÜ'lü üç gencin Güney Afrika'da başlayan madencilik serüveni ikinci kömür madenine ulaştı. VTG Holding, G. Afrika kömüründe %2 pay sahibi.
Haber: ERDAL SAĞLAM - erdal.saglam@radikal.com.tr / Arşivi

ODTÜ’lü 3 gencin kurduğu ve uluslararası maden yatırımlarıyla gündeme gelen VTG Holding, geçen hafta G. Afrika’da yeni bir kömür madeni daha açtı. Böylece kömür ülkesi olarak bilinen G. Afrika’nın kömür üretimindeki payını yüzde 1,8’e çıkaran şirket, bu payını arttırmayı hedefliyor. Çok yüksek oranlar değil ama birkaç yıl içinde yüzde 5’lik pay hayal görünmüyor.
VTG Holding sadece G. Afrika’yla sınırlı kalmak niyetinde değil. Yakın süre içinde Kolombiya ve Mozambik’te yeni maden sahaları açabilirler.
Bu arada Türkiye ’de de çeşitli madenlerde arama faaliyetleri başlatan şirket, geçen yıl satın aldığı, Türkiye’nin en büyük rezervine sahip Turgutlu Çaldağ’daki nikel yatırımını hızla sürdürüyor. Anlattıklarına göre, hem nikel ithalatını engelleyerek cari açığın kapatılmasına katkı yapacaklar hem de ortaya koydukları “sürdürülelebilir madencilik” anlayışıyla Türk madenciliği için de örnek olacaklar.
Şirketi kuran 3 ortaktan Gökhan Kantarcıgil Yönetim Kurulu Başkanı olarak İstanbul ’da otururken, diğer iki ortak; Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vuslat Bayoğlu ile finanstan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Tarım İmre, Johannesburg’da oturuyorlar.
Yeni maden yatırımı 
G. Afrika’da Kantarcıgil’den şirketin hedeflerini, yatırımlarını dinleme fırsatı bulduk. “Sadece madencilik yapmak istiyoruz, çünkü bu işi biliyoruz” diyen Kantarcıgil, kısa vadede Türkiye’de ve G. Afrika’da büyümeyi, orta vadede Kolombiya ve Mozambik’te maden projelerinde faaliyet göstermeyi, uzun vadede ise madencilik sektöründe öne çıkan Kanada, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde şirket satın alma yoluyla büyümeyi planladıklarını söylüyor.
VTG Holding, Güney Afrika’daki Schoogezicht kömür madenini de açarak, ülkedeki üretim yapmakta olduğu maden sayısını 2’ye çıkardı. Madenin açılışında G. Afrika’nın eski Maden ve Enerji Bakanı Buyelwa Sonjica ile Türkiye’nin G. Afrika’daki Büyükelçisi Kaan Esener de hazır bulundu.
VTG’nin kısa süre önce tamamladığı Zevenfontein madeninde ise 2009-2011 arasında 2.5 milyon ton kömür üretilmiş. VTG Holding’in 2. kömür madeni olan Schoogezicht’te yılda 1.8 milyon ton kömür üretimi yapılacak. Yılda 3 milyon ton üretimin olduğu Hakhano sahasıyla birlikte toplam üretim 4.5 milyon tonu aşacak. G. Afrika’da, yakın zamanda devreye almayı planladıkları 5 proje üzerinde de rezerv ispatlama çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Kantarcıgil, G. Afrika’daki üretimiyle ülkenin yıllık kömür üretiminde yüzde 1,8 paya sahip olduklarını, bu ülkedeki üretimlerinin yüzde 40’ını Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ile Doğu Afrika ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi.

Turgutlu’ya büyük yatırım

Türkiye’de faaliyetlerini iştirak şirketleri, Oremine Madencilik, VTG Nikel, VTG Bakır ve VTG Kömür ile yürüten VTG Holding, geçen yıl Türkiye’nin en büyük nikel rezervine sahip Manisa Turgutlu’daki Çaldağ projesini European Nickel’den (ENK) satın aldı. Turgutlu’daki Çaldağ’ın Türkiye’nin rezervi uluslararası standartlara göre ispatlanmış tek ve en büyük nikel yatağı olduğunu söyleyen Kantarcıgil, “600 milyon dolar yatırım yapacağımız bu projede 2014’te üretime başlamayı planlıyoruz. Çaldağ Projesi’ne 140 milyon dolar tutarında yatırım yapıldı. Türkiye ekonomisine yaklaşık 6 milyar dolar katkı yapacak Çaldağ Projesi ile bölgede 1000 kişiye istihdam sağlayacağız. Çaldağ Projemiz ulusal ve uluslararası katkıları nedeniyle TÜBİTAK tarafından da destekleniyor” dedi. Kantarcıgil Turgutlu’da birçok sosyal sorumluluk projesi geliştirdiklerini söyledi.

bigPara.com