Ağaoğlu: Bu faizlerle konut al diyemem

Faizlerin bu seviyesinde konut alımını öneremediğini söyleyen Ağaoğlu İnşaat'ın patronu Ali Ağaoğlu "Ben bir müteahit olarak hiç kimseye yüzde 1.80-2 faizle konut kredisi kullan ve konut al diyemem, tavsiye edemem.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Faizlerin bu seviyesinde konut alımını öneremediğini söyleyen Ağaoğlu İnşaat'ın patronu Ali Ağaoğlu "Ben bir müteahit olarak hiç kimseye yüzde 1.80-2 faizle konut kredisi kullan ve konut al diyemem, tavsiye edemem. Ancak bu dönemde başlatılan cazip kampanyalar ve uygun fiyatlı konutlar da fırsat yaratıyor" diye konuştu.
Halen Ataşehir'de My World, Ümraniye'de Eltes Güneşi ve Çekmeköy'de My Country projesini sürdüren Ağaoğlu İnşaat söz konusu projelerle toplam 5 bin 400 konutun yapımını sürdürüyor. Mayıs ayında başlayan dalgaya bu dev projelerle yakalanmasına karşın 'Keşke bu kadar büyük yatırım yapmasaydım dediğiniz oldu mu?' sorusuna Ağaoğlu, "Hiç pişmanlık duymadım. Tam tersi şu anda iki yeni projemiz var. Biri bu ay Çekmeköy'de başlatacağımız villa projesi diğeri Bodrum'daki dev proje" dedi.
MY WORLD'LE YARIŞMAYA GİRECEĞİM: İstanbul Ataşehir'de yapımı süren ve arsa hariç 400 milyon dolara mal olacak My World projesinin dünyanın en iddialı projelerinden biri olduğunu belirten Ağaoğlu, önümüzdeki yıl itibarıyla My World ile uluslararası şehircilik yarışmalarına katılacaklarını ve en az üç, beş birincilik beklediklerini söyledi.
Yabancıların Ataşehir'deki proje için ortaklık teklif ettiklerini ancak gerek teknoloji, gerek finansman olarak ihtiyaçları bulunmadığı için bu teklifleri reddettiklerini açıklayan Ağaoğlu, "Burada yabancılarla ortaklık bize bir şey kazandırmayacaktı. Bu yüzden kabul etmedik" dedi.
İNGİLİZLER FORMULA'YA YAKIN DİYE 100 EV ALDI: Buna karşın Ataşehir'de 100 tane konutlarını İngilizlere sattıklarını da söyleyen Ağaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ataşehir'de Andromeda dediğimiz üst gelir grubuna hitap eden 100 daire için İngilizlerle ön anlaşma imzaladık. Yabancılar zannediyorum zaman zaman kendileri oturacak. Boş kaldığında ise kiralamayı planlıyor. Onlar için buranın Formula'ya uzaklığı birinci kriter. Satın almadan önce civardaki yabancı menşeli şirketleri yabancı çalışan sayısını araştırdılar. Ayrıca ilerde bu evlerin prim yapmasını da bekliyorlar."
YÜZDE 0,45 FAİZE YOĞUN İLGİ: Ağaoğlu 30 Eylül'e kadar sürecek kampanya ile My World ve Eltes Güneşi'nden ev alanlara bir yıl vade için yüzde 0,45, 30 aya yüzde 0.95 ve 60 aya 1.20 faiz uyguluyor. Banka konut kredilerinin 1.80-2 olduğu bu günlerde kampanyanın yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Ağaoğlu uygulamaya ilişkin şu bilgiyi verdi:
"Bankalar konut kredisi vermeye 2005'te başladı. Biz ise 1998'den bu yana konutlarımızı kendimiz finanse ediyoruz. Çünkü banka kredileri var biz varız yoksa yokuz olmaz. Bunu da hep öz kaynaklarımızla yaptık. Biz zaman zaman arsa alımı dışında banka kredisi kullanmıyoruz. Şu anda hiç kredi borcumuz yok."
BANKALARI 'FAİZİ ÇOK DÜŞÜRDÜNÜZ' DİYE UYARDIK: 2005 yılında bankaları konut kredisi faizlerini çok düşürdüğü için uyardıklarını da dile getiren Ali Ağaoğlu bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Geçen yıl bankalara faizinizi 1.20'lerin altını indirmeyin diye çok söyledik. Çünkü biz günlük yaşamıyoruz. Ve Türk işadamı olarak istikrar istiyoruz. Dün faiz indi çok güzel sattık, bugün durduk." Şu andaki konut kredi faizlerini de mantıklı bulmadığını söyleyen Ağaoğlu'na göre faizler 1.50-1.60'lara inmeli.
ATAŞEHİR ARSA YÜZÜNDEN PAHALI: Ataşehir ve Bahçeşehir'in fahiş fiyata satıldığına ilişkin iddialara ise Ağaoğlu şu yanıtı verdi: "Tüm konutlarda satış bedelinin yüzde 40-60'ını arsa oluşturuyor. Bir yerde metrekare arsa fiyatı 200 dolar iken Ataşehir'de 2005'te 900 dolara çıktı. Dolayısıyla bu maliyetlere yansıyor. Ancak tabii 2005'te bizlerin de kâr marjı biraz yükseldi. Ancak 2006'da bu dengelendi."
ASIL ARSA FİYATI ARTTI: 2005 ve 2006'da asıl arsa fiyatlarının yükseldiğini söyleyen Ağaoğlu, "Arsa fiyatları emlak fiyatlarının çok üzerinde arttı 100 liralık arsa 500 lira oldu. 2004'te konut fiyatlarının yüzde 30'u arsa maliyetiydi. 2005-2006'da yüzde 50-60'lara hatta Bağdat Caddesi gibi yerlerde yüzde 70'lere çıktı. Yani bu artış daha ziyade arsa sahiplerine yaradı" dedi.
MALİYET ARTIŞI YANSITILAMIYOR: İnşaat sektöründe bu yıl girdi maliyetlerinde ortalama yüzde 60 civarı artış olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, talepteki azalma nedeniyle müteahhitlerin bunu fiyatına yansıtamadığını söyledi. Ağaoğlu'na göre konutta şimdi fiyatlar dengelendi.
KONUT FİYATLARI İNMEZ: Maliyetlerdeki artış nedeniyle konut fiyatlarının gerilemeyeceğini belirten Ağaoğlu, konut almak isteyenlere ise şu uyarıda bulundu: "Projelerin fiyat indirme şansı zayıf. Çünkü hem inşaat maliyetleri hem de 2005'te pahalı aldıkları arsalar onları zorlayacak. Konut alırken insanlar kimden aldıklarına iyi bakmalı. Ekonomik gücü var mı araştırmalı. Özellikle fiyat indirenlere dikkat etmeliler. İnşaatın ruhsatı var mı kat irtifası var mı araştırılmalı."
FAİZ 1.20'YE İNMEDEN SEKTÖR CANLANMAZ: "Konut sektöründe kısa vadede iyileşme beklemediğini de söyleyen Ağaoğlu sektöre ilişkin beklentilerini ise şöyle özetledi: Türkiye seçim atmosferine giriyor. Kısa vadede fazla iyileşme beklemiyorum. Ama önümüzdeki günlerde kredi faizlerinin 1.50-1.60'larda dengeleneceğini düşünüyorum. Seneye 1.40'lara inmesi bile çok iyimser. Konutta faizler seçimden sonra yani 1-1.5 yıl sonra 1.20'lere iner ve insanlar o zaman kredi kullanıp konut alımına başlayacaktır. Konut talebinde kırılma noktası faizin 1.20 seviyeleri."
TALEP 200-250 MİLYARLIK EVE: Konutta talebin nitelikli konuta olduğunu söyleyen Ali Ağaoğlu, nitelikli konutta ise talebin orta boyutta ve 200-250 milyar YTL civarında fiyatı olan dairelerde yoğunlaştığını söyledi.
Bodrum'a 5 milyar dolarlık şehir
Tamamen yabancılara yönelik Bodrum'da Güllük ve Güvercinlik arasında 10 milyon metrekare alana şehir kurmak için düğmeye bastıklarını belirten Ağaoğlu, 2007 başında projeyi başlatacaklarını söyledi. Ağaoğlu 4-5 milyar dolarlık satış hacmi beklenen projeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Hedef Kuzey Avrupalılar. Tabii daha önce Ağaoğlu'ndan ev alanlara da öncelik tanıyacağız. Kuracağımız şehirde Bodrum'daki barlar sokağı, Türkbükü'ndeki beach'ler gibi sosyal alanlar, çarşı, pazar, turizm kompleksleri ve beş-altı tane beş yıldızlı otel olacak. Amaç sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle Bodrum'da yılın 12 ayı yaşanacak şehir kurmak. Şu anda en büyük palmiye ormanı bu arazide. Halen 220 bin palmiye ağacı ve yüz binlerce ağaç bulunuyor. Onlar da korunacak."
'Konut alan yabancı büyükelçi oluyor'
Türkiye'de yapılacak en iyi şeyin yabancıya konut satışı olduğunu söyleyen Ağaoğlu nedenlerini şöyle sıraladı: "Konut alan yabancı bedelini ödedikten sonra araştırmalara göre yılın altı ayını Türkiye'deki evinde geçiriyor. İspanya'da ortalama hane başına üç bin avro aylık para harcanıyor. Türkiye daha ucuz bu 2 bin avro olabilir. Emekli maaşını İngiltere veya Almanya'dan alıp Türkiye'de harcayacaklar. Bundan daha iyi turizm geliri olur mu. Artı Türkiye'nin bir imaj sorunu var. Bir yabancı konut aldığı zaman aynı zamanda Türkiye'nin fahri büyükelçisi de oluyor."