Ağaoğlu, Maslak'tan rekor gelir bekliyor

Ağaoğlu, Maslak'tan rekor gelir bekliyor
Ağaoğlu, Maslak'tan rekor gelir bekliyor
İstanbul Maslak'taki 242 bin 945 dönümlük arazi için Emlak GYO tarafından yapılan ihalede, 3 milyar 250 milyon TL hasılat taahhüt eden Ali Ağaoğlu, projenin peşinatını ödeyerek Emlak GYO ile anlaşma imzaladı.

Türkiye 'de hasılat paylaşımı usulüne göre yapılan gayrimenkul projeleri arasında “en büyük” proje olacağı söylenen Maslak için Ağaoğlu, karma proje hazırlayacak. İhalede oluşan rakamlara göre 3 milyar 250 milyon TL’lik toplam gelir ve gelirden Emlak GYO’ya yüzde 35.5 idare payı ödeme taahhüdü veren Ağaoğlu, yine bu gelirin yüzde 35.5 payına denk gelen 1 milyar 153 milyon TL'yi Emlak GYO'ya taahhüt ediyor. Ağağoğlu ise projeden yaklaşık 4.5 milyar TL gelir bekliyor.

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan'ın da katıldığı imza töreninde, finansmanı Vakıfbank tarafından sağlanan 173 milyon 62 bin 500 TL'lik peşinatın çeki, Ağaoğlu tarafından Emlak GYO'ya sunuldu.

İSTANBUL 'A DÜNYA ÇAPINDA PROJE YAPACAĞIZ
Projenin imza töreninde konuşan Ağağlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Cumhuriyet tarihinin parasal ve büyüklük olarak en büyük projesini hayata geçireceklerini söyledi. 

Maslak'ta gerçekleştirilecek olan konut projesinde bütün ezberleri bozacaklarını belirten Ağaoğlu, "Bilinen konseptlerin dışına çıkarak, İstanbul'a dünya çapında proje yapmaya çalışacağız. Burada, 24 saat yaşayan apayrı bir proje yapacağız" dedi. Maslak arazisinin çıkartıldığı ihalede Emlak GYO'ya 3 milyar 250 milyon TL hasılat taahhüt ettiklerini söyleyen Ağaoğlu, gelir hedeflerinin ise 4.5 milyar TL olduğunu açıkladı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJESİ OLACAK
Müteahhitlerin en büyük sorununun düz arsa bulamamak olduğunu da dile getiren Ağaoğlu, "Sorunsuz arsa bulmakta zorlanıyoruz. Emlak GYO, çok düzgün araziler geliştiriyor. Elde ettiği gelirle bir koyundan iki post çıkarmaya çalışıyorlar. 

Geliştirdiği arazileri çok iyi değerlendiriyorlar" dedi. Bu sayede İstanbul'da düzgün arsa bulduklarını ifade eden Ağaoğlu, "Böyle sorunsuz arazi bulmak zordu. Bu proje sayesinde İstanbul'un, dünya gayrimenkul liginde bir yere gelmesi için bir taş da biz koymuş olacağız. Maslak arazisinde yapacağımız proje, Cumhuriyet tarihinin, parasal ve volümsel olarak en büyük projesi olacak" dedi.

Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Maslak'taki yaklaşık 240 dönümlük araziyi, bu yıl Haziran ayında TOKİ'den aldıklarını söyledi. Araziyi 540 milyon TL bedelle satın aldıklarını belirten Kurum, "540 milyon TL'lik yerimizde yüklenicimiz de 1 miyar 153 milyon TL taahhüt ediyor. Burada yüzde 35.5 payımız var. 

Satış toplam geliri ise 3 milyar 250 milyon TL. Ali Bey, burada satış gelirini 4.5 milyar TL'ye çıkartacağını taahhüt ediyor ki daha önce de bunu gerçekleştirdi. Belirlenen satış rakamlarının üzerine çıktı. Burada da üzerine başarılı bir şekilde çıkarız. Bizim amacımız, burada, bir bina çıkarmak değil, bina dışında yaşanabilir bir alan üretmek" diye konuştu.

Kurum, yakın zamanda Tuzla'da konut projesi gerçekleştirdiklerini ve yaklaşık 2 bin 45 konutu satışı çıkardıklarını söyledi. Kurum, "Bunun için bize, cuma günü itibariyle 4 bin 800 başvuru oldu. 2 bin 45 konutun tamamını sattık, bunlarla ilgili kura çekeceğiz" dedi.

KONUT KREDİLERİ 2011'DE YÜZDE 22 BÜYÜR
Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan ise önümüzdeki dönemde bireysel kredilerin önemli oranda artacağını, özellikle konut kredilerinin, banka bilançolarındaki payının giderek yükseleceğine dikkat çekti. Gelişmiş ülkelere bakıldığında, konut kredilerinin banka bilançolarında çok daha büyük pay aldığının görüldüğünü belirten Kalkan, "Hatta, gelişmekte olan ülkelerde, banka bilançolarının birçoğunda bu oranlar, bizden çok daha büyük" dedi.

Vakıfbank'ın bu yıl 9'uncu ay itibarı ile konut kredilerinde yüzde 37'lik artış sağladığına dikkat çeken Kalkan, 2011'de de banka bilançolarının özellikle krediler tarafında büyüyeceğini öngördüğünü söyledi. Kredilerde önümüzdeki yıl yüzde 22'lik artış olacağı tahmininde bulunan Kalkan, "Vakıfbank olarak biz, kredilerdeki büyümeyi yüzde 30 olarak öngörüyoruz. 

Kendi bilançomuz için. Konut kredilerinde ise bu yıl olduğu gibi yüzde 37'lik bir artış bekliyoruz. Dolayısı ile Vakıfbank'ın kredi büyümesinde de temel unsurlardan biri konut kredileri olacak. 2010'da konut kredileri pazar payımızı artırdık. 2011'de de artacağını umut ediyoruz" dedi. Vakıfbank'ın, Maslak'taki proje için başlangıçta, gerekli olan nakdi ve gayri nakdi finansman desteğini tek başına üstlendiğini belirten Kalkan, "Bu projenin, bilahare ortaya çıkacak olan bireysel ve ticari satışlarında yer alacağız ve orda çok daha büyük bankacılık potansiyelinin ortaya çıkacağını düşünüyoruz" dedi. (ANKA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul