Ağaoğlu'na Maslak'ta kötü haber

Ağaoğlu'na Maslak'ta kötü haber
Ağaoğlu'na Maslak'ta kötü haber
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Fatih Ormanı B Tipi Mesire Yerinin işletmeciliğini yürüten AKC Petrol Ürünleri'nin sözleşmesini, idareden izin almaksızın bir başka gruba hisse devri yaptığı gerekçesiyle feshetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Fatih Ormanı B Tipi Mesire Yerinin işletmeciliğini yürüten AKC Petrol Ürünleri'nin sözleşmesini, idareden izin almaksızın işadamı Ali Ağaoğlu'nun da arasında bulunduğu gruba hisse devri yaptığı gerekçesiyle feshetti.  Depozito ve teminatları gelir kaydedilecek olan AKC Petrol Ürünleri, mesire yerini 10 gün içinde hasarsız olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devredecek, ayrıca 1 yıl boyuncada devlet ihalelerine giremeyecek. 
Ali Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesi ile gündeme gelen Fatih Ormanı Mesire Yerinin sözleşmesi 9 Kasım 2012 itibarıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından feshedildi.

AĞAOĞLU: ALSIN BAKANLIK KENDİ YAPSIN

Ağaoğlu kararla ilgili Radikal muhabiri Nuriye Doğu'ya söyledi: "Ormanı Hyde Park, Central Park gibi yaşam alanı yapacaktım. Ama önemli değil. Sonuçta orman orada duruyor. Alsın Bakanlık park yapsın. Benim projem etkilenmiyor. Bir maddi kaybım da olmadı."

Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi ile yapılan açıklamada da orman tahsisin iptal edildiği, projede bir değişiklik olmadığı belirtildi. Reklamda  'evinizin yanında bir orman istemez misiniz?' sözünün tüketiciyi yanıtmak olmadığı, bölgenin 75 milyon Türk vatandaşına açık olduğu vurgulandı.

 

SÜREÇ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan süreç şöyle gelişti:
-Dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüğü ile AKC Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında 9 Aralık 2009 tarihinde Fatih Ormanı Tabiat Parkı ile ilgili olarak, '' İstanbul İli Fatih Ormanı B Tipi Mesire Kapı Girişi Ücretlerinin Tahsili ve Tesislerin İşletmeciliği ile Genel Saha Temizliği İşleri İşletmeciliği İhale Sözleşmesi'' imzalandı.

İHALEYİ ALDIKTAN 1 YIL SONRA HİSSELERİ DEVRETTİLER
-Son dönemde yaşanan tartışmalar üzerine inceleme başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ticaret Sicil Müdürlüğü'nden, şirkette sermaye tutarı ve ortaklık durumunda değişiklik olduğunu öğrendi. Buna göre, ihale tarihi itibarıyla 100 bin lira hisseli şirkette 90 bin lira tutarında hisse Muammer Akıncı, 10 bin lira tutarındaki hisse Nurten Bayır'a aitken, 24 Aralık 2010 tarihinde hisseler devredildi. Nurten Bayır;ın şirketteki mevcut 10 bin liralık hissesini Ali İbrahimağaoğlu'na, şirket ortaklarından Muammer Akıncı'nın şirketteki mevcut 20 bin liralık hissesi Ali İbrahimağaoğlu;na, 17 bin liralık hissesi Hüseyin Avni İbrahimağaoğlu'na, bin liralık hissesi Adnan Uğur Kılıç;a, bin liralık hissesi Bekir Murat Ögel'e devredildi.

HİSSE DEVRİNİ SERMAYE ARTIRIMI İZLEDİ
-15 Mayıs 2012 tarihli ortaklar kurulu kararı ile şirket sermayesi 100 bin liradan 2 milyon 500 bin liraya çıkartılarak, Uludağ Tur Uludağ Turizm ve Ticaret A.Ş. 1 milyon 875 bin lira ile Kuşaklı Kaya Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. 95 bin lira ile Akdeniz İnşaat Eğitim Hizmetleri A.Ş. ise 20 bin lira ile şirkete ortak alındı. Şirket ana sözleşmesinin sermaye maddesi bu yönde tadil edildi.

-2 milyon 500 bin TL'ye çıkarılan sermayenin 259 bin lirası Ali İbrahimağaoğlu, 124 bin lirası Hüseyin Avni İbrahimağaoğlu, 125 bin lirası Muammer Akıncı, bin lirası Adnan Uğur Kılıç, bin lirası Ali Can İbrahimağaoğlu, 1 milyon 875 bin lirası Uludağ Tur Uludağ Turizm ve Ticaret A.Ş., 95 bin lirası Kuşaklı Kaya Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş., 20 bin lirası Akdeniz İnşaat Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından taahhüt edildi. Nihai durumunda AKC Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti'nin ana ortaklarından olan Muammer Akıncı'nın hissesi yüzde 5'e düştü.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI DAVRANILDI
Bu durumun ortaya çıkması üzerine fesih için harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ihale sözleşmesindeki şu maddeleri uyguladı:
-'' Esas olan, işletmecilik süresince, ihaleyi alan gerçek veya tüzel kişilikler tarafından işletmeciliğin yürütülmesidir. İşletmeci söz konusu tesislerin ve sahanın tamamını, bağımsız bölümlerini veya herhangi bir bölümünü idareden izin almadan devredemez, ortak alamaz, amacı dışında kullanamaz.

- Şirketlerde ve ortak girişimlerde, sözleşme süresince ihaleyi ilk alan işletmecinin şirketteki hissesinin yüzde 51'in altına düşmemesi esastır.

- Yukarıda belirlenen kurallara aykırı ortak alınması durumunda ve bu durumun tespit edilmesi halinde hiçbir ikaza gerek kalmaksızın sözleşme feshedilir. Depozito ve teminatları gelir kaydedilir. Bu durumda işletmeci sözleşme konusu tesisleri ve sahayı idareye teslim edeceğini peşinen kabul eder.

- İşletmeciliği yürüten gerçek ve tüzel kişiliğin, unvan ve adresi değişmese dahi, şirketin hisselerinin idarenin yazılı izni dışında el değişmesi durumunda sözleşmesi feshedilir, depozite ve teminatları gelir kaydedilir.

- İdarenin bilgisi dışında ortak alınması durumunda idare sözleşmeyi fesheder. Ayrıca işletmeci 1 yıl süre ile devlet ihalelerine katılamaz.''

MESİRE YERİ BAKANLIĞA GERİ DEVREDİLECEK
İşletmeci şirketin ihale hükümlerini ihlal ettiği sonucuna varan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sözleşmeyi 9 Kasım 2012 tarihinde feshetti. Fesih, noter kanalı ile işletmeci şirkete de bildirildi.

İşletmeci şirket, 10 gün içinde tesisi ve sahayı boşaltarak hasarsız, elektrik, su, telefon ve benzeri her türlü borçlardan ve işletme bedelinden borçsuz olarak karşılıklı imzalanacak devir teslim tutanağı mukabilinde idareye teslim edecek. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1107712110771210

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ağaoğlu - İlkim Poyraz

  Farkettim ki milletce ne kadar ön yargılı bir toplumuz biz. Olumsuz düşünen arkadaşlar.. Bende tıpkı sizin gibi düşünüyordum. Ancak sonra o tarafta bir işimi halletmek için Maslağa gittiğimde;"Bir de şu projeye bir göz atayım bakalım" dedim.Ne iptal edilmişliği var,ne orman katledildiği. Zaten proje ormanın içinde bile değilki... Ormana yürüme mesafesinde.Gözümle gördükten sonra benim artık basına hiç güvenim kalmadı diyebilirim.Yazık..!İnsan karalamak gerçekten kolaymış.Kendi adıma özür diliyorum.

  Asparagas Haberler - azra333

  Proje durdurulmadı arkadaşlar gidip yerinde inceledim Avrupa nın en büyük konut projesi lütfen bu tarz karalama yorumlar paylaşmayalım kalitenin öncüsü bir firmadan bahsetmekteyiz iptal olan tek yer Fatih ormanı mesire alanı proje zaten orman içerisine inşa edilmemekte bu yorumları yapmadan önce gidip görmenizi veya kurumsal sayfasından kamera görüntülerine bakmanızı tavsiye ediyorum..

  Yolun sonu - bhrburçin

  Filmin reyting almayacağı Beygirden belli idi.Ağaoğlu için yolun sonu görünüyor.

  Film çevirsin...!!!, - sevioktav

  Doğayı katledeceğine ,ormana tecavüzün nasıl insanlık ayıbı olduğunu anlatan bir film çevirsin,meraklı çünkü, ata falan da biner...

  1453 yalan oldu.. - papirus0606

  Ağaoğlu: "Oraya Hyde Park yapacaktım, alsın bakanlık kendi yapsın" dedi. Ağaoğlu, izinsiz reklam konusunda da "Tecavüzcü Coşkun orada film çekerken izin mi alıyor?" dedi.

  Oh olsun - kemal.özg.

  Beyaz atlı Prens'i oynamak kırık bir beygir ile Devletin Ormanından nasiplenmeye benzemiyor tabi.Yalan bir yere kadar.

  Dam üstünde saksağan - OA!

  Vizyona bakınız dağ başına Hyde Park yapacakmış.. Anladığı bu işte...