Ağaoğlu'ndan enerji sektörüne üç yılda 1.2 milyar avroluk yatırım

Ağaoğlu'ndan enerji sektörüne üç yılda 1.2 milyar avroluk yatırım
Ağaoğlu'ndan enerji sektörüne üç yılda 1.2 milyar avroluk yatırım

Murat Onuk, özel sektör yasağı dolunca Ağaoğlu?na geçmesi beklenen Yusuf Günay , Ali Ağaoğlu basın toplantısında bir araya geldi.

Ağaoğlu şimdi de enerji sektörüne yöneliyor. Ağaoğlu, üç yıl içinde yenilenebilir enerji ve HES'lerde 1000 MW'a ulaşmayı hedefliyor
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - İnşaat ve gayrimenkul sektörünün tanınmış isimlerinden Ağaoğlu enerji sektörüne giriş yaptı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, üç yıl içinde 1000 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santralı ve yenilenebilir enerji için toplam 1.2 milyar avro yatırım yapacaklarını açıkladı.
Bugüne kadar inşaat-gayrimenkul ve turizm yatırımları ile gündeme gelen Ağaoğlu’nun yaklaşık bir yıl önce başlattığı enerji yatırımlarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenleyen Ali Ağaoğlu, “Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı yüzde 80’lerde. Bu yüzden grup olarak dışa bağımlılığı bulunmayan HES ve yenilenebilir enerji konusunda yatırım kararı aldık” dedi. Enerjiye yatırım konusunda geç kaldıkları için sekiz şirketten mevcut lisanlarını satın aldıklarını anlatan Ali Ağaoğlu, “Üç yılda 1 milyar avro yatırım hedefimiz var. Kurulu gücümüzü 1000 MW’a çıkaracağız. En kötü ihtimal 2010 başında ilk enerji üretimimizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ağaoğlu, enerjide büyüme hedeflediklerini, satın aldıkları 8 şirketin gücünün 600 megavatın üzerinde olduğunu, bunu bin megavata çıkarmayı istediklerini ifade ederek, “Bu orada kalacak demek değil. Daha da büyümeyi hedefliyoruz. Bu, 2-3 yıl içinde yapacağımız yatırım. Bu arada hâlâ yeni fırsatlar arıyoruz. Yeni satınalmalar her an yapabiliriz” dedi.
Ali Ağaoğlu, yabancı ortaklık düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir soru üzerine şu anda öyle bir düşünceleri bulunmadığını vurguladı. Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Murat Onuk ise enerji sektöründe 2015 yılına kadar özel sektör kuruluşları içinde ilk 10 enerji üretim şirketinden biri olmak istediklerini açıkladı.
Onuk, Ağaoğlu’nun elindeki enerji projelerine de değinerek, toplam 34 megavat gücündeki Mersin rüzgâr santralının inşaatına başlandığını, Bursa, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova’daki rüzgar santralları ile Bingöl’de toplam 60 megavat gücündeki Duru ve Abdalan hidroelektrik santrallerinin ise henüz lisans aşamasında olduğunu açıkladı.

Günay Ağaoğlu’na gidiyor

Rüzgâr türbinleri için Vestas ile anlaşma imzalandığını belirten Onuk, anlaşmaya göre, Mersin rüzgar santralı için 11 adet V90-3.0 megavat rüzgâr türbininin bu yılın 3. çeyreğinde sevk edileceğini, Mersin’deki santralın, 18 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olacağını anlattı.
Öte yandan EPDK’nın eski başkanı Yusuf Günay, kasımda özel sektör yasağı bitince enerji grubunda Ağaoğlu’na destek olacak.