Ağır fatura: 200 bin işsiz

Tekstil ve hazır giyim sektöründe son dönemde yaşanan olumsuz hava ve iflaslar binlerce kişinin işsiz kalmasına ve milyonlarca dolarlık ihracat kaybına neden oldu.

GAZİANTEP - Tekstil ve hazır giyim sektöründe son dönemde yaşanan olumsuz hava ve iflaslar binlerce kişinin işsiz kalmasına ve milyonlarca dolarlık ihracat kaybına neden oldu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve İstanbul hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, tekstil ve hazır giyim ihracatının ülke ihracatında yüzde 26 pay aldığına dikkat çekti.
Orakçıoğlu, hazır giyim ve tekstilde 2 milyon kişinin çalıştığını, Türkiye'de istihdamın yüzde 20'sini sağladıklarını söyledi. Süleyman Orakçıoğlu, "Tekstil ve hazır giyim istihdamında son 8-10 ayda 150-200 bin kişilik kayıp oldu. Bu kaybın artmasından korkuyoruz" dedi. Son zamanlarda sektörde üretimini durduran veya kapanan firmaların arttığını kaydeden Orakçıoğlu, "Bunların birçoğu kendi beceriksizliklerinden değil, ekonomik politikaların getirdiği baskılardan kaynaklanıyor" diye konuştu. Orakçıoğlu, bazı firmaların daha avantajlı olduğu için Ürdün, Mısır, Bulgaristan, Romanya, Özbekistan başta olmak üzere yurtdışına gittiğine işaret ederek şöyle dedi:
"Sektörün birikimini başka ülkelere taşımak istemiyoruz. İşletmelerimizi korumalıyız. Mevcutların kaybedilmemesi için rekabet gücünü olumsuz etkileyen unsurları azaltılmalı."
Sosyal patlama korkusu
En çok girdi maliyetleri yükünden etkilendiklerini anlatan Süleyman Orakçıoğlu, son üç yıldır YTL reel olarak yüzde 78 değerlenirken, girdi maliyetlerinin yüzde 50 arttığına işaret etti. Orakçıoğlu, firmaların kapanmasının sektörel ihracatı olumsuz etkileyeceğini belirterek, şunları kaydetti:
"2 milyon tekstil ve hazır giyim istihdamında da özellikle son 8-10 aylık dönemde yüzde 10 seviyesinde azalma oldu. 150-200 bin kişilik kayıp olduğunu düşünüyoruz. En büyük çekincemiz sosyal kriz olması. İşini kaybedenlerin çaresizliği ülkenin en büyük sorunu olur. Çünkü, biz sosyal barışın ve istihdamın sigortasıyız."
Orakçıoğlu, yarın tüm ihracatçı birliklerinin katılımıyla İstanbul'da toplantı düzenleyeceklerini, durum değerlendirmesi yapacaklarını söyledi. Orakçıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Önemli olan eylem yapmak değil, sorunlara duyarlı yaklaşmak. Yapılacak çalışmalar sektöre faydalı olmalı. Bu hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan da randevu istedik. Başbakan, randevu vereceğini söyledi."
Güneydoğu İplik Sanayicileri Derneği Başkanı Ali Burnukara, Uzakdoğu'dan iplik ithalatının sektöre darbe vurduğunu belirterek, Gaziantep'te 11 iplik fabrikasının kapandığını, kapanan firma sayısının artabileceğini kaydetti. GİPSAD'ın 30 üyesi bulunduğunu ifade eden Burnukara, "Kapanan 11 firma büyük ölçekli olduğu için toplam kapasitemizin yüzde 60'ı gitti. 5 bin işçi işinden oldu" dedi.
Peş peşe iflaslar geldi
Trakya İplik Murahhas Azası Faik Paralı, 34 yıllık bir firma olmalarına rağmen Mayıs 2004'te iplikhaneyi, Eylül 2004'te de boyahaneyi 400-450 işçilerinin tüm sosyal haklarını ödeyerek kapatmak zorunda kaldıklarını belirtti. İhracat kaybına dikkat çeken Paralı, "Her kapanan firma ihracat kaybı demek" uyarısı yaptı.