Ağır ticari araçların pazar lideri Mercedes, ikinci el işine de girdi

Ağır ticari araçların pazar lideri Mercedes, ikinci el işine de girdi
Ağır ticari araçların pazar lideri Mercedes, ikinci el işine de girdi

İkinci elin başına şirket içinden Osman Nuri Aksoy (sağda) getirildi. Aksoy ve Süer Sülün, ikinci el pazarında yeni araçlardaki gibi güven hedeflediklerini söyledi.

Otobüs ve kamyon pazarında üretim, ihracat ve iç satışta lider olan Mercedes-Benz Türk, kamyon, otobüs, hafif ticari ve otomobilde ikinci el pazara girdi

İSTANBUL - Otobüs ve kamyon pazarında üretim, ihracat ve iç satışta lider olan Mercedes-Benz Türk, kamyon, otobüs, hafif ticari ve otomobilde ikinci el pazarına girdi.
Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş. isimli ayrı bir şirket kuran Mercedes, üretim, satış, satış sonrası hizmetler, finansman ve sigorta hizmetleri yelpazesine ikinci el hizmetini de ekledi. 

Dört ayrı marka
Hisselerinin tamamı Mercedes-Benz Türk’e ait olan yeni şirket ağırlıkla ticari araç olmak üzere otobüs, kamyon, hafif ticari araç ve otomobil ürün gruplarında Daimler AG’nin dünya genelinde ikinci el araç ticaretindeki deneyiminden yararlanarak hizmet verecek. Mercedes, dört farklı ürün gamında farklı markalarla hizmet verecek. Mercedes-Benz, kamyonda ‘TruckStore’, otobüste ‘BusStore’, hafif ticari araçta ‘Used1’, otomobilde ise ‘EL2’ markalarını kullanıyor. Yeni şirketin tanıtıldığı toplantıda konuşan Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, lider oldukları sıfır araç pazarından sonra ikinci el pazarında da önemli bir yer tutmayı ve ikinci el fiyatlarını belirlemeyi hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de ikinci el araç pazarı büyüklüğünün sıfır araçların neredeyse üç katı olduğunu anlatan Sülün, “İkinci el pazarı çok önemli. İlk yıl için 1000 adetlik satış hedefliyoruz. Şimdilik yavaş ilerliyor ama gelecek yıl iki kat sonraki yıl iki kat daha büyüme hedefliyoruz” dedi.

Aynı gün nakit alacak
Süer Sülün, krizde müşterilere kolaylık sağlayıp ikinci el aracını götürenlerin aracını nakit olarak aynı gün satın alacaklarını belirtti. Sülün, Mercedes olarak ikinci elde aracı şirket üstüne devralıp daha sonra satacaklarını aktardı. Sülün, ikinci elde garantinin önce kamyon tarafında başlayacağını açıkladı. Daha sonra aracın durumuna göre otobüs, hafif ticari ve otomobilde de garanti uygulaması yapılması planlanıyor.
Yeni şirkette ikinci el araçlar durumuna göre altın, gümüş ve bronz olarak üçe ayrılıyor.
Birbirlerinden bağımsız olarak yönetilen bu markalara ait ürün ve hizmet bilgilerine müşteriler,www.mercedes-benz-tasitticaret.com.tr, www.mercedes-benz-tasitticaret.com.tr veya her bir markanın ayrı internet sitesinden ulaşabiliyor.
Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş.,  Mercedes-Benz marka araçlarla sınırlı olmayacak. Her marka ve modelde takas şeklinde veya yeni araç alımından bağımsız peşin alımı ve satımını gerçekleştirecek. Rakip marka araçların da alınıp satılabileceğini ifade eden Sülün, Mercedes marka araç almakta güçlük çeken müşterilere takas imkânı da sunacaklarını söyledi. 

İkinci el kamyon ihracatı
Özellikle otobüs ve kamyon ihracatına da önem veren şirket, belirli model ve fiyat aralığındaki otobüs ve kamyonları çeşitli ihracat pazarlarında da satışa sunacak. İhracatta Mercedes’in çatı şirketi Daimler AG’nin ağından yararlanacaklarını söyleyen Süer Sülün, özellikle kamyonda çevre ülkelere ihracat yapabileceklerini belirtti. Otomobilde Türkiye’de vergiler yüksek olduğu için ihracat şansının neredeyse olmadığını vurgulayan Sülün, “Otobüste de şansımız az gibi görünüyor. Çünkü Avrupa’da otobüsler yılda 150 bin kilometre yaparken Türkiye’de 400 bini geçiyor. Yani Türkiye’de bir yılda Avrupa’dan dört kat fazla yol yapılıyor. Bu nedenle kamyon ihracatı planlıyoruz” dedi. 

En detaylı çekap
Mercedes-Benz Taşıt Ticaret, taşıtları alım aşamasında detaylı ekspertizden geçiriyor ve ekspertiz sonuçlarına göre de kategorilendirip satışa sunuyor. Bu kategoriler sayesinde müşteriler kendilerine en uygun ikinci el taşıta ve taşıta ilişkin tüm detaylı bilgilere ulaşabiliyor. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, kendilerine satılan araçlara çok detaylı bir çekap yaptıklarını ve müşterilerin her şeyi ekspertiz raporlarından görebileceğini belirtiyor. Sülün, hedeflerinin ise ağır ticaride sıfırda olduğu gibi pazara kurumsallık ve güven getirmek olduğunu vurguluyor. Sülün, gelecek yıl kamyon fabrikalarının bulunduğu Aksaray’da da bir ikinci el merkezi açmayı planladıklarını söyedi. (Radikal)