Ağır vasıta pazarında AB rüzgârı

Scania teknikerlerin 'en iyisi'nin belirlendiği 'Top Team 2005 Yarışması' için Türkiye'ye gelen Scania Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindquist...

İSTANBUL - Scania teknikerlerin 'en iyisi'nin belirlendiği 'Top Team 2005 Yarışması' için Türkiye'ye gelen Scania Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindquist, Türkiye'de 3 Ekim sonrasında daha olumlu gelişmeler olacağını söyledi. Lindquist, ağır vasıtada Türk pazarını İngiltere pazarı ile kıyaslayarak şu değerlendirmeyi de yaptı:
"Scania için çok büyük bir pazar olan Türkiye, Avrupa'nın en büyük pazarlarından ve en başarılı ilk 10 piyasadan biri. Scania Türkiye olarak bulunduğumuz 16 tonluk araç piyasasındaki rakam 30 bin civarında. Yani İngiltere ve İspanya piyasasına çok yakın. Scania olarak, Türkiye'de çok profesyonel bir ortakla, Doğuş Grubu'yla çalışıyoruz. Bu, başarılı olmak için çok önemli bir önkoşul."
Ortadoğu'nun Scania için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Per-Erik Lindquist, "Türkiye, yaklaşık 25 bin araç parkına sahip İran için büyük bir örnek teşkil ediyor. İran, Türkiye ve Avrupa olarak yoğun bir transit trafik var Irak ise Scania için geçmişte çok büyük bir piyasaydı, gelecekte de çok büyük bir piyasa olmaya devam edecek. Orada yaklaşık geçmişten bugüne 35 bin araçlık bir parkımız olduğunu biliyoruz" açıklamasında bulundu.
Otobüste de iddialı
Türkiye'nin, AB'ye yakın olduğu bir dönemde ağır vasıta piyasası için çok daha iyi sonuçlar elde edeceğini savunan Lindquist, Türkiye'deki otobüs pazarının oldukça önemli olduğunu belirterek uzun vadede otobüs piyasasında da önemli bir oyuncu olmak için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Lindquist, bu yıl 'Scania Finans'ın kurulacağını ifade etti. Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel ise ilk dokuz ay itibarıyla ithal markalar arasında pazar paylarının yüzde 24'e yükseldiğini açıkladı. Tolga Senyücel 2004 sonu itibarıyla 16 ton üzeri ağır vasıta pazarında 28 bin 800 adet satış yapıldığını hatırlatarak 2005 Eylül sonu verilerine göre pazarın 22 bin 200 adet civarında olduğunu belirtti. Pazarın bu hızlı büyümeyle yıl sonunda 32 bin seviyesine varacağını ifade eden Tolga Senyücel, bunun tarihi rekor anlamına geldiğini belirtti. Doğuş Grubu Scania Top Team Yarışması'nda birinciliği İsveç, ikinciliği Polonya, üçüncülüğü ise Avustralya aldı.