Ağlaya ağlaya Türkiye'ye gelecekler

Ağlaya ağlaya Türkiye'ye gelecekler
Ağlaya ağlaya Türkiye'ye gelecekler
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, yabancı yatırımlarla ilgili ilginç bir kehanette bulundu. “Bazı yatırımcılar Türkiye’ye hem ağlayıp hem gelecekler. Ağlaya ağlaya gelecekler” diyen Aycı, “Hem ağlarım, hem giderim var ya onun gibi bir şey. Çünkü bu pazarda var olabilmek için, pazarda kalabilmek için gelmek zorunda” diye konuştu. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen bir yatırımcıya giderken derslerini çalıştıklarını belirten Aycı, “Biz yatırımı alana kadar akraba oluyoruz. Sadece o noktada değil, sonrasında da akraba oluyoruz. Sürekli görüşüyoruz, yardımcı oluyoruz” dedi. Gazetecilerin “Siz o zaman ağlamalarını azaltmak için mi görüşüyorsunuz” sorusuna da Aycı, “Evet” yanıtını verdi.

‘Petrokimya çok önemli’
Aycı bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, yabancı yatırımlarda öncelikli sektörlerinin otomotiv , enerji, sağlık, kimya, petrokimya olduğunu söyledi.
“Petrokimya ve kimya sektöründe toplam 30 milyar dolar dış ticaret açığımız var. Bu açığı kapatmamız için iki alanda da uluslararası yatırımları çekmemiz gerekiyor. İlk 10’da ligde oynamanın şartlarından biri kimya ve petrokimya alanında yatırımcı olmaktan geçiyor” dedi.
Bir yatırımcıya giderken, öncelikle kendini ikna ettiğini söyleyen Aycı, “Örneğin otomotivde bir şirketle görüşmeye gidince ne kadar yatırım yapabilir, hangi yatırımı yapabilir, ne kadar istihdam yapar hepsini biliyorum. Onları bilerek masaya oturuyorum. Sonra yatırım için nelere ihtiyaç duyduğunu öğrenip ilgili bakanlıklara gidip durumu söylüyoruz. Sanki bu yatırımı ben yapacakmışım gibi düşünüyorum. Ben kendimi ikna etmeye çalışıyorum” diye konuştu.

‘Çok çekiç yedik’
İlker Aycı, kendisiyle ilgili sorulara yanıt verirken de “Çekiç yemekten çekinmiyoruz. Bu noktalara gelene kadar çok darbe yedik. Her her iki tarafı da keskin kılıcız. Ama bir kılıcın keskin olması için çok çekiç yemesi lazım. Biz de çok çekiç yedik” dedi.

Not arttırımı yatırımları olumlu etkiler
İlker Aycı, Fitch’in not arttırımıyla ilgili olarak, “Doğrudan yabancı yatırımlara olumlu etkisi olacaktır. Kısa vadede bir kıpırdanma olsa bile, bunun esas etkilerini orta ve uzun vadede göreceğimize inanıyorum. Çünkü yabancı yatırımcı, doğrudan yatırımlar söz konusu olduğunda ülkemize orta ve uzun vadeli planlarla girmektedir” dedi. Başbakan’ın TLzone önerisini de değerlendiren Aycı, “Bu büyüklükteki bir ekonominin TLzone’dan bahsetmesi normal” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Yatırım

  ,

  Kimya

  ,

  otomotiv

  ,

  zaman

  ,

  Enerji