Ağustosta 'kur'dan ihracata doping etkisi

Döviz kurundaki artışın etkisiyle ihracattaki olumlu performans ağustosta da devam etti. Türkiye'nin ağustos ihracatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 27.07 oranında artarak, 6 milyar 994 milyon 590 bin dolara yükseldi.

GAZİANTEP - Döviz kurundaki artışın etkisiyle ihracattaki olumlu performans ağustosta da devam etti. Türkiye'nin ağustos ihracatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 27.07 oranında artarak, 6 milyar 994 milyon 590 bin dolara yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak-ağustos dönemi ihracatı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.70 artarak 53.8 milyar dolara ulaştı.
'Enflasyon tıkandı'
Ağustosta tekstil ve hammaddeleri ihracatı yüzde 19.63, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 6.83 arttı. Fındık ve mamulleri ihracatı yüzde 43.32 geriledi. Türkiye'nin enflasyonla mücadelede tıkanmaya başladığını söyleyen TİM Başkanı Oğuz Satıcı, "Ekonomik dinamikleri bir kenara bırakarak enflasyonla mücadele etmek ekonomiye büyük zarar veriyor" diye konuştu.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, kurun etkisiyle ihracatta sıçrama yapıldığını belirterek, "Yıl sonu ihracat 84 milyar dolara ulaşır. 22. sırada olduğumuz dünya ihracat liginde daha da üste çıkarız" dedi.