'Ağustostan sonra kurun etkisi azalır'

Merkez Bankası, 'Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri'ne ilişkin yaptığı değerlendirmede, döviz kurundaki dalgalanmaların etkisinin mayıs ve hazirandan sonra...

ANKARA - Merkez Bankası, 'Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri'ne ilişkin yaptığı değerlendirmede, döviz kurundaki dalgalanmaların etkisinin mayıs ve hazirandan sonra, temmuzda da görüldüğünü belirterek ağustostan itibaren döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisinin azalacağını açıkladı. Enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleriyle altın hariç TÜFE göstergesinin, son üç aydaki artış eğilimini, temmuzda da sürdürdüğü işaret edilen değerlendirmede, işlenmemiş gıda ürünleri yıllık fiyat artışının, bir önceki aya kıyasla beş puan yükselerek yüzde 21.77 oranına ulaştığına dikkat çekildi.
Değerlendirmede, "İçinde bulunulan yılda 'arz yönlü' gelişmeler neticesinde, taze meyve-sebze alt kaleminde geçmiş yıllara kıyasla önemli fiyat artışları gözlendiği" ifade edildi. Geçen yıl değişmeyen taze meyve fiyatlarının da bu yılın ilk yedi ayında yüzde 52.06 arttığı vurgulandı.
Merkez Bankası, raporunda iç talepte yavaşlamayla üretici fiyatlarındaki (ÜFE) yüksek artışların, tüketici fiyatlarına (TÜFE) yansımasının sınırlı kalacağı bilgisine de yer verdi. Değerlendirmede, geçen yılın ilk yedi ayında yüzde 3.86 artan konut grubu fiyatlarının, bu yıl aynı dönemde yüzde 7.98 arttığına dikkat çekilirken, gaz ve katı yakıtlar gibi konut grubuna yönelik enerji fiyatlarının da geçen yıla göre daha yüksek oranlarda arttığı belirtildi.
Akaryakıttaki artış ulaştırmayı etkiledi
Akaryakıt ürünlerindeki yüzde 3.34'lük artışın ulaştırma hizmetleri fiyatlarını da etkilediği vurgulandı. Değerlendirmeye göre ÜFE artışına tarım 0.38 puan azaltıcı katkı sağlarken sanayi 1.24 puan artırıcı etkide bulundu. Merkez Bankası, ağustos ayına ilişkin olarak da doğalgaz fiyatlarına yapılan yüzde 6.8 ve ilaç fiyatlarındaki yüzde 5'lik zamlara dikkat çekti.