Ah şu cari açık olmasa

Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ile iki gözden geçirmenin birleştirilebileceğini söylerken, faiz dışı fazla ve enflasyon hedefi konusunda endişeleri olmadığını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ile iki gözden geçirmenin birleştirilebileceğini söylerken, faiz dışı fazla ve enflasyon hedefi konusunda endişeleri olmadığını söyledi. Cari açık endişesinin ise faiz dışı fazlanın yüzde 6.5'te tutulmasına neden olduğunu belirten Babacan, "Bu endişe olmasaydı, bu sene yüzde 5.5 oranında bir faiz dışı fazla, borçların sürdürülebilmesi açısından yeterli olabilirdi" dedi. Babacan, petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonu 1-1.1 puan artırdığını söyledi.
Babacan, Dünya Bankası ve IMF'nin sonbahar toplantıları için Washington'a gitti. Esenboğa Havalimanı''nda basın toplantısı yapan Babacan, toplantıların özellikle Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gelişmelerin, dünya finans çevrelerine aktarılmasında 'önemli fırsat' olduğunu söyledi. 184 üye ülkenin temsil edileceğine işaret eden Babacan, toplantıların adeta uluslararası ekonomi ve finans fuarı niteliği taşıdığını söyledi.
Babacan, finans ve global ekonominin, ayrıca Türkiye'nin yer aldığı bölgedeki değişim sürecinin de değerlendirileceği toplantılar sırasında, Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, IMF İcra Direktörleri Heyet Başkanı Rodrigo Rato ve IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile ayrı ayrı bir araya geleceği bilgisini verdi.
Avrupa Yatırım Bankası Başkanı ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası yetkilileri ile görüşeceğini belirten Babacan, "Amerikan Hazinesi ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile toplantılarımız olacak, üç ayrı yatırımcı konferansında Türkiye ile ilgili sunuşlar yapacağım" diye konuştu. Babacan, bunların haricinde 14 ayrı yatırım bankası ile bire bir görüşmeleri olacağını vurgularken, "Yani yaklaşık 2.5 günlük bir süre içinde, 30'u aşkın toplantı söz konusu olacak" dedi. Bakan Babacan, toplantılarda ve her ortamda, Türkiye ile ilgili gelişmeleri, ilk elden yatırımcılar ve finans dünyasına tanıtma, anlatma imkânları olduğunu söyledi.
Bakan Babacan, IMF ile stand-by kapsamında yürütülen birinci ve ikinci gözden geçirme çalışmalarının gündemi ile bu konuların tamamlanmasının zamanlama olarak birbirine yakın olması halinde, ikisinin birleştirilebileceğini söyledi. Babacan, "Ayrı ayrı da yapılabilir. Ama birleşme ihtimalini ben daha yüksek görüyorum" dedi.
Bankacılık ve sosyal güvenlik yasası tasarılarının, Meclis açıldıktan sonra gündemin ilk sıralarına alınmasını beklediklerini belirten Bakan Babacan, şunları söyledi: "Yeni Bankacılık Yasası çıktıktan sonra, BDDK'nın bu yasa ile ilgili ikincil düzenlemeler konusunda öncelikleri ve planını açıklaması gerekiyor. Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı kurumlar vergisi yasası var. Gelir vergisi yasası var. Bu gelir vergisi yasasının temel unsurlarının belirlenmesi ve kurumlar vergisi tasarısının Meclis'e sevk edilmesi gerekiyor. Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Yasası ile ilgili ikincil düzenlemelerin Maliye tarafından yapılması gerekiyor. Yani önümüzde oldukça yüklü bir gündem söz konusu. IMF heyeti ile bu hafta ortalarına kadar devam eden görüşmelerimizde, tüm bu konuları masaya yatırdık."
'Sorun henüz çözülmedi'
Her bir konuda çok önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyleyen Babacan, Washington toplantıları sırasında da bu konularla ilgili görüşmelere devam edileceğini, Türkiye'ye döndükten sonra gözden geçirme konularında belli bir noktaya gelindiğinde, fon heyetini tekrar davet edeceklerini söyledi.
Petrol fiyatlarındaki artışın makro dengelere etkisinin sorulması üzerine Babacan, toplam enerji faturasının bu nedenle 7 milyar dolar arttığını söyledi. Babacan, enflasyonun bu yıl yüzde 8'in altında gerçekleşebileceğini belirtirken, "Petrol fiyatları geçen yılki ortalamalarda devam etseydi, enflasyon bu sene yüzde 1-1.1 daha az çıkacaktı" şeklinde konuştu.
Babacan, "Cari açık endişesi olmasaydı, bu sene yüzde 5.5 oranında bir faiz dışı fazla, borçların sürdürülebilmesi açısından yeterli olabilirdi" derken, bu endişe nedeniyle yüzde 6.5'lik hedefi korumaya devam edeceklerini söyledi. Cari açık ile ilgili problemlerin henüz çözülmediğine işaret eden Babacan, bu nedenle sıkı bütçe politikasına devam etmek durumunda olduklarını kaydetti.
Devlet Bakanı Babacan, faiz dışı fazla hedefi ile ilgili endişeleri olmadığını, "Hatta şu andaki tahminlerimize göre, yüzde 6.5'in de üzerinde bir faiz dışı fazlaya doğru gidiyoruz" sözleriyle vurguladı.
'Ek tedbir yok'
Babacan, 2005 bütçesinin finansmanı için kesinlikle bir vergi artırma ve gelir tedbirinin söz konusu olmadığını, ancak bütçede kullanılamayacak ödeneklerle, bütçeden daha fazla gerçekleşecek ödenekler arasında dengelenme yapılabileceğini söyledi. Babacan, "Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti'nin değil, gelişmekte olan ülkelerin tarihinde de görülmemiş bir mali disiplin görülüyor. 3-4 yıl arka arkaya yüzde 6.5 faiz dışı fazla verildiği görülmemiş" diyerek, mali disiplinin başarısını vurguladı.
AB Genel Sekreteri Murat Sungar'ın istifasına ilişkin soru üzerine Babacan, AB Genel Sekreterliği ile ilgili henüz boşalan bir koltuk olmadığını, Murat Sungar'ın fiilen istifa tarihinin 30 Eylül olduğunu hatırlattı ve "Bu tarihten sonra, AB Genel Serketerliği'ne uygun atama yapılacaktır" dedi. Babacan, müzakere heyetinin hemen hemen oluşmuş durumda olduğunu söylerken, "Çalışmalara sessiz şekilde devam ediyoruz. 3 Ekim'den sonra, hem müzakere ile ilgili yapılanma nedir? Kamu kuruluşları bu süreçte nasıl yer alacaktır? Sivil toplum kuruluşlarının katkısı nasıl sağlanacaktır? Bu konularda çok detaylı bir bilgilendirme yapacağız" diye konuştu. Devlet Bakanı Babacan, kendileri için Müzakere Çerçeve Belgesi'nin önemli olduğunu, halen taslak halinde olan Müzakere Çerçeve Belgesi'nin son halini görmeden bir yorum yapmanın doğru olmayacağını ifade etti.