Ahmedinejad: Kapitalizm iflas etti, birleşerek ekonomimizi güçlendirelim

Ahmedinejad: Kapitalizm iflas etti, birleşerek ekonomimizi güçlendirelim
Ahmedinejad: Kapitalizm iflas etti, birleşerek ekonomimizi güçlendirelim

İSEDAK?ın 25?inci yılı kapsamında düzenlenen zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad (soldan sağa) hatıra fotoğrafı çektirdi. FOTOĞRAF: REUTERS

Dünyada 1 milyar kişinin aç kalmasına neden olan kapitalist sistemin artık iflas ettiğini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İslam ülkelerine, 'birlikte iş yaparak, krizin olumsuz etkilerinden kurtulma' çağrısında bulundu
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

İSTANBUL - İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, dünyada birçok milletin dış borçlarının yaygınlaşmasına, 1 milyar kişinin aç kalmasına, 3 milyar kişinin fakirleşmesine neden olan kapitalist sistemin artık iflas ettiğini söyledi.
İslam ülkelerine birlikte iş yapma çağrısında bulunan Ahmedinejad, “Birleşerek, ekonomimizin gelişmesinde çok büyük başarılar kaydedebiliriz” dedi. İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı 25’inci Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısında konuşan Ahmedinejad, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu bir dönemde İSEDAK Toplantısı’nın Türkiye’de gerçekleşmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti.
“Hiç şüphesiz dünya büyük değişikliklere gebedir” diyen Ahmedinejad, “Dünyaya hakim bulunan siyasi ekonomik ve kültürel ilişkiler yola devam edemeyeceklerdir. Bu açıktır, nettir” dedi. Bu sistemin, huzur, dostluk ortamı yaratmadığı gibi, tersine, sorunları hergün derinlenleştirdiğini savunan Ahmedinejad, sistemin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında uçurumu derinleştirdiğini, içinden çıkılmayacak hale soktuğunu ifade etti.

‘Dünya değişime muhtaç’
Kapitalist sistemin krizlerin yanı sıra, geleceği belli olmayan konular yarattığına da dikkat çeken Ahmedinejad, “Yolun sonu gelmiştir. Değişim bir zaruret olarak ortaya çıkmaktadır” dedi. Bu düzenin, eski ve yetersiz olduğu anlamına gelmediğini belirten Ahmedinejad, belki dünyaya hakim düzenlerin zafiyetinden ortaya çıktığını dile getirdi. Dünyanın artık köklü bir değişime muhtaç olduğunu savunan Ahmedinejad, şunları söyledi:
“Kapitalist düzen içindeki faizcilik, belki de bu düzenin esas iflas nedenidir. Zira bu köklerine işlemiştir. İş yapamadan, çalışmadan kağıt üzerinde servet artırmanın adı acizliktir. Cenabı Allah, faizciliği savaş diye nitelemiştir. Bol kazanç elde etmek, rakipleri saf dışı bırakmak, enflasyonu başkalarına mal etmek, onların varlıklarını ele geçirmek, tüketimin yarışını başlatarak belli bir kesimi zenginleştirmek olan bu yolun artık sonu gelmiştir.”

Ahmedinejad’dan öneriler
İslam Kalkınma Bankası’nın güçlendirilmesi ve başarılı bir tecrübe olarak elde tutulması gerektiğini belirten Mahmut Ahmedinejad, kısa vadede yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:
“Ticaretler milli para üzerinden yapılmalıdır. Ortak pazar oluşumu mümkün olabilecek bir projedir. Sürekli fuarların kurulması ve öncelikli tarifeler ticaretle uğraşanlar için vize alınmasında kolaylıklar sağlamak ve düzenli oturumların yapılması için bir başlangıçtır. Biz birbirlerimizi tamamlayıcı ülkeler olabiliriz. Böylelikle dünya kapitalizmin olumsuz etkilerinden kurtulacak.”
Güçbirliğine gidilerek ekonomilerin geliştirilebileceğini belirten İran Cumhurbaşkanı, “İran İslam Cumhuriyeti tüm gücünü milletlerin özellikle Müslümanların izzeti refahı ve yücelmeleri için harcamaya hazırdır” dedi. 

Gül: İKÖ çalışmalarımız AB üyeliğini destekliyor 
Darfur’daki ölümlerden sorumlu tutulduğu için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) hakkında tutuklama kararı verdiği Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir yüzünden AB ile arası açılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’dan Brüksel’e “Bizi anlayın” mesajı verdi. İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) zirvesi kapsamında 54 islam ülkesi temsilcisini İstanbul’da buluşturan Gül, “AB üyeliği süreci ile İSEDAK kapsamındaki çalışmalar dış politikamızın birbirini dışlayan değil, destekleyen unsurlarıdır” dedi. 

54 ülkeden temsilci katıldı
Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in olası ziyaretinin gölgesi düştüğü İSEDAK toplantısına çok sayıda İslam ülkesi lideri katıldı. Toplantıya katılanlar arasında Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Ürdün Başbakanı Nader El Dahabi, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Bacai Samha, Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyeve, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, Kuveyt Emiri Şeyh EL Sabah, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Somali Devlet Bakanı ve Somil Heyet Başkanı Muhammed Ali İbrahim ve (İKT) Genel Sektreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yer aldı. 700 basın mensubunun izlediği toplantıya, 54 ülkeden temsilci katıldı.
Zirve öncesinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile ayrı ayrı görüşen Cumhurbaşkanı Gül, bu liderleri özel bir toplantıda da biraraya getirdi.
Gül, Kuran’ı Kerim okunmasıyla başlayan zirvenin açılış konuşmasını da yaptı. Zirvenin İSEDAK’ın 25’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlendiğini hatırlatırken, İslam ülkeleri arasındaki ekonomik birliğe dikkat çekti. Gül, geçtiğimiz yıl yaşanan krizin etkisinin İSEDAK üyesi ülekelerde derinden hissedildiğini, G20 platformunda daha çok sayıda İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesinin yer almasının önemine dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2005 yılında konulan 10 yıllık eylem programıyla İKÖ üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2015’de yüzde 20’ye çıkartılmasını hedeflediklerini, bugün itibarıyla bu oranın yüzde 16’lara yükselmesinden memnuniyet duydularını söyledi. İKT ve İSEDAK’ın çalışmalarının verimli olabilmesi için üye olmayan ülkelerdeki müslüman topluluklarının da dayanışma ortamına dahil edilmesinin önemini vurgulayan Gül, “Bu kapsamda bilhassa Bosna-Hersek’teki gelişmeler tarafımızdan yakından izlenmektedir” dedi. 

AB’ye mesaj gönderdi
Cumhurbaşkanı Gül, zirve kapsamında Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in İstanbul’a gelmek istemesinin, Türkiye’nin de Beşir’i ağırlamaktan yana tavır koymasının sert eleştirildiği AB ülkelerine de buradan mesaj gönderdi. Türkiye’nin küresel ve jeopolitik gelişmeler gereği hem Batı hem İslam ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkiler kurduğunu söyleyen Gül, “AB üyeliği süreci ile İSEDAK kapsamındaki çalışmalar dış politikamızın birbirini dışlayan değil, destekleyen unsurlarıdır” diye konuştu. Türkiye’nin bölgesel sorunlara bölge güçlerinin çözüm bulması gerektiğine inandığına vurgu yapan Gül, bu kapsamda komşu ülkelerle işbirliği mekanizmaları geliştirdiklerini söyledi.
Gül, İslam Konferansı ülkelerinden KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması konusunda da yardım istedi. 

Devlet başkanlarından ‘ticari işbirliği ve istikrar’ çağrısı
Zirveye katılan devlet başkanlarının önümüzdeki döneme ilişkin ekonomik öngörüleri şöyle:
* Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai: “Dünyada her 10 az gelişmiş en yoksul ülkenin 8’i İslam ümmetine dahil. Hepimiz toplandığımız zaman dünyada 1.5 milyara yakın nüfusumuz var ama dünya ekonomisinde bizim sahip olduğumuz pay oldukça düşük. Gerçekten parlak bir gelecek var. İslam dünyasının gerekli kaynaklara sahip olduğunu görüyoruz. Gerçekten gelişmiş bir medeniyetiz. Bizim sanatımız, kültürümüz gerçekten çok yüksek düzeyde. El işçiliğimiz çok yüksek düzeyde. Tarihsel olarak kişisel bireysel girişimciliğimiz var ve özel sektör girişimciliğini destekliyoruz. Yenilikçiliği de sonuna kadar destekliyoruz.”
* Bangladeş Cumhurbaşkanı Zillur Rahman: “Ortak hedefimiz güçlü, refahı yüksek ve kendine yeten bir İslam ümmeti yaratmak. Ekonomik alanda işbirliğini ilerletmek için birlikte çaba sarf edilmesi gerekiyor.” 
* Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad: “Ülkelerin kalkınması dışarıdan ithal edilen bir konu değil ve olmamalıdır. Kendi aramızdaki ilişkiler uluslararası rekabette daha çok direnme ve güç sağlayacaktır. Bu anlamda bizlerin de üretken ülkeler olmamız için yaratıcı, yenilikçi bir bilime sahip olmamız gerekir. Ticari ilişkiler bilim ve teknolojilerle güçlenirse daha iyi olur. İKT çerçevesinde, yatırımların önündeki engeller kaldırılmalı. Teşkilata üye ülkeler arasındaki vize sorununu aşmak için yatırımcılara ortak iş adamı kartı verilmelidir. Arap Birliği, ASEAN ya da Afrika Birliği gibi bölgesel örgütlerle işbirliği geliştirmek bizi daha güçlü hale getirir. Güvenlik de ekonomik ve refahta büyük önem taşır. Bölgedeki kalkınma ve gelişme için güvenlik ve istikrar büyük öneme sahiptir.”

İstanbul deklarasyonu onaylandı
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 25. toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilen İSEDAK Ekonomi Zirvesi’nin kapanış oturumunda, “İSEDAK Ekonomi Zirvesinin sonuç bildirisi olan İstanbul Deklarasyonu” kabul edildi.
Üye ülkeler arasındaki işbirliğinin ekonomik ve ticari işbirliğinin güçlendirilmesinde, özellikle de İKT içi ticaretin artırılmasında İSEDAK’ın rolünün önemine işaret edilen deklarasyonda, İSEDAK’ın bu yöndeki çabaları ile 10 yıllık eylem planının uygulanması açısından atılan adımlar konusunda sağlanan ilerleme takdir edildi.