Ahmet Zorlu 'tekstilci'ye çattı

Türkiye'nin en büyük iplik üreticilerinden biri olan Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu...

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük iplik üreticilerinden biri olan Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Türkiye'de eskiden istikrarı hükümetler bozardı, günümüzde iş dünyasını temsil eden bir birliğin başkanı bu işe soyunuyor" dedi. Zorlu'nun bu sözleriyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan 'Tekstil Zirvesi'ne katılan ancak daha sonra KDV indiriminin üretici ihracatçılar için bir katkısı olmadığını ve bu düzenlemenin iplikçilere yaradığını açıklayan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı (İHKİB) Süleyman Orakçıoğlu'nu hedef aldığı öğrenildi.
Ahmet Zorlu, "İplik sanayicileriyle ilgili talihsiz açıklamadan, zirveye katılan ve iplik üretimi yapan bir sanayici olarak rahatsızlık duydum. Türkiye'de eskiden istikrarı hükümetler bozardı, günümüzde iş dünyasını temsil eden bir birliğin başkanı bu işe soyunuyor. Dikkatli olmak gerek, istikrarı kaybedersek son yıllarda kazandığımız her şeyi kaybederiz" diye konuştu.
'Kararı birlikte aldık'
Tekstil sektörünü temsil eden tüm tarafların bir araya gelerek sorunların çözümü için hükümetten ne talep edileceğini hep birlikte belirlediklerini vurgulayan Zorlu, şöyle devam etti: "Bugün, çatlak ses çıkaran kişiler tüm toplantılarda bizimle birlikteydi ve kararlar ortak alındı. Öncelikli sorunlarımızı kayıt dışı ekonomi, yüksek KDV, başta enerji ve istihdam olmak üzere yüksek üretim maliyetleri olarak belirledik. Hep birlikte hükümete aktardık. Sayın Başbakan büyük bir samimiyetle konuya eğildi. Böylesi bir sanayici-hükümet uzlaşmasını yıllar sonra yakalamış, Türkiye'ye ve tüm sektörlere örnek olacak bir model geliştirmişken, bu tür polemiklerle gündeme gelmek ancak istikrarsızlığa, diyalogsuzluğa, karmaşaya davetiye çıkarır, istikrar ortamına zarar verir."
Tekstilcilerin açıklamasını anlamakta büyük zorluk çektiğini aktaran Zorlu, şu görüşleri ileri sürdü: "Kayıt dışı, Türkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından biri değil mi? KDV'yi indirmek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele ve iç talebi canlandırmak için iyi bir yöntem değil mi? Aynı ülkede, aynı sektörde aynı gemide değil miyiz? Başta IMF olmak üzere birçok kesimin uyarısına rağmen reel sektöre sahip çıkan Başbakanı ve hükümeti, ekonominin sorunlarını çözme konusunda böyle mi teşvik edeceğiz? Niyetiniz samimiyse takdir edin. Fabrikalarınızı yurtdışına çıkarma tehdidiyle, meslektaşlarınızı suçlayarak bir yere varamazsınız."