'AIDS vergisi' ilgi görmedi

Dünyanın ekonomik ve siyasi elitlerinin buluşma yeri Davos toplantılarında yoksul ülkelerin sorunları tartışıldı.

DAVOS - Dünyanın ekonomik ve siyasi elitlerinin buluşma yeri Davos toplantılarında yoksul ülkelerin sorunları tartışıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın önceki gün gündeme getirdiği ülkelerin AIDS ile mücadelesini desteklemek için havayolları biletleri ve finansal işlemler üzerine bir vergi konulması yolundaki teklifi Almanya tarafından soğuk karşılandı.
Davos toplantıları sırasında Chirac'ın teklifini değerlendiren Alman Başbakanı Gerdhard Schröder, konuya ihtiyatlı yaklaşarak zengin ülkelerin böyle bir düzenlemeye yanaşmayacağını ileri sürdü. Alman Başbakanı ilk aşamada Britanya tarafından gündeme getirilen Afrika'daki yoksul ülkelerin borçlarının silinmesine ağırlık verilmesini istedi. Britanya 2015 yılına kadar dünyada fakirlik ve buna bağlı hastalıkların ortadan kaldırılmasını öngören binyıl hedefleri doğrultusunda uluslararası bir mali yardım fonu oluşturulmasını teklif etmişti.
Krueger'le görüşme
Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan, Davos toplantıları çerçevesinde IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile bir araya geldi. Kongre merkezinde yapılan görüşmeye, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Devlet Bakanı Ali Babacan katıldı. Yaklaşık yarım saat süren görüşmede, yeni standby anlaşması üzerinde durulduğu öğrenildi. Krueger, Erdoğan ile 'verimli' bir görüşme yaptığını söyledi.
Öte yandan, Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye'nin özelleştirme projelerine çok yoğun uluslararası ilgi olduğunu söyledi. Unakıtan, soruları yanıtlarken Davos öncesinde ABD'ye gittiğini ve özelleştirme konusunda görüşmeler yaptığını hatırlattı. Unakıtan, "Türkiye'nin 2 yıldan bu yana göstermiş olduğu ekonomik performans ve AB'den alınan müzakere tarihi sonrasında, Türkiye'ye çok yoğun ilgi var" dedi. (afp, aa)