Aile sağlıkçılarına kötü haber

Aile hekimliği uygulamaları için Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilen aile sağlığı elemanlarına yapılacak ödemelerin hesaplanmasında esas alınan kişi başına 0.20 YTL'lik tutar 0.10 YTL'ye düşürüldü.

ANKARA - Aile hekimliği uygulamaları için Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilen aile sağlığı elemanlarına yapılacak ödemelerin hesaplanmasında esas alınan kişi başına 0.20 YTL'lik tutar 0.10 YTL'ye düşürüldü. Aile hekimliğinde sözleşmeli çalışmayı kabul eden elemanlar ise kayıtlı kişi başına 0.40 YTL ödeme almaya devam edecek. Yaklaşık 3 bin hastası olan bir aile hekiminin yanında gönüllü çalışan sözleşmeli eleman bin 200, görevlendirme ile çalışan eleman 300 YTL alacak.
Hizmete göre ödeme
Ödeme hesaplanmasında nöbet, acil yardım hizmeti gibi durumlarda ve toplum sağlığı gibi hizmetler için ilk bin kişiye kadar 800 YTL ve ayrıca bin kişinin üzerindeki her kayıtlı kişi başına 0.40 YTL esas alınıyor. Eğer aile sağlığı elemanı, sözleşmeli çalışmayı kabul etmediği için Bakanlık tarafından görevlendirildiyse kişi başına aldığı ödeme eski 0.10 YTL olacak. Bakanlık, kayıtlı kişi sayısı 4 bini geçtiğinde, fazla olan kısım için aile sağlığı elemanlarına ödeme de yapmıyor.