Airbus gözünü Türkiye pazarına dikti

Airbus pazar araştırmasından sorumlu Başkan Yardımcısı Laurent Rouaud, önümüzdeki 20 yılda Türk şirketlerinden 24 milyar dolar değerinde 263 uçaklık talep beklendiğini ve bunun yüzde 50'sini Airbus olarak almayı umduklarını belirtti.

İSTANBUL - Airbus pazar araştırmasından sorumlu Başkan Yardımcısı Laurent Rouaud, önümüzdeki 20 yılda Türk şirketlerinden 24 milyar dolar değerinde 263 uçaklık talep beklendiğini ve bunun yüzde 50'sini Airbus olarak almayı umduklarını belirtti. Laurent Rouaud, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'yi heyecan verici bir pazar olarak niteleyerek, Türkiye'de uzun bir geçmişleri olduğunu da anlattı.
Geçen yıl 36 uçaklık siparişin Airbus için çok önemli olduğunu, Türkiye'de teslim edilen ve teslim edilecek uçak pazarının yüzde 50'sine sahip bulunduklarını aktaran Rouaud, TAI ile ilk endüstriyel anlaşmayı 1998'de yaptıklarını söyledi. Bu şirketin A320 için yer paneli ürettiğini, geçen yıl anlaşmayı uzattıklarını ve yeni kontratın değerinin 100 milyon dolar olduğunu belirten Rouaud, İzmir'de 2003'te kurulan PFW havacılık sanayii şirketinin de bazı tanklar ve A320 için zemin yapıları ürettiğini vurguladı. 2001 yılından beri Türkiye'nin hava trafiğinde artış görüldüğünü dile getiren Lauret Rouaud, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türk pazarı 11 Eylül'den sonraki dönemde bile dinamik olmayı sürdürdü. Türkiye, bu yıl dünyanın en hızlı gelişen 5'inci ekonomisi olacak. İktisatçılar, enflasyonun çözüldüğünü düşünüyorlar. Avrupa ülkelerinde en güçlü ekonomik büyümeyi Türkiye'de göreceğiz."