Ak Enerji ve Alarko'ya suçlama

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, Alarko ve Ak Enerji şirketlerinin doğalgaz fiyatlarının artışını gerekçe göstererek elektrik üretimini durduracaklarını açıklamalarının...

ANKARA - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, Alarko ve Ak Enerji şirketlerinin doğalgaz fiyatlarının artışını gerekçe göstererek elektrik üretimini durduracaklarını açıklamalarının, elektrik üstünde kara bulutlar dolaştığının işareti olduğunu söyledi.
Ramazan Pektaş düzenlediği toplantıda, 9. Kalkınma Planı'nda belirtildiği gibi devletin elektrik dağıtımından tamamen, üretim alanından da büyük oranda çekilmesi sonucu oluşacak tablonun bugünden ortada olduğunu ifade etti. Pektaş, "Kâr hırsı ve piyasa teamüllerinin esiri olmuş kuruluşların enerji politikalarımızı, fiyatlarımızı belirlemesine sessiz kalınması mümkün değildir" dedi.
'Ülke yaşamı sabote edildi'
Özel sektöre göre elektrik enerjisinin sadece 'kâr meselesi' olduğunu savunan Pektaş, şöyle devam etti:
"Alarko ve Ak Enerji'nin üretimini durdurma kararı, elektrik üstünde kara bulutlar dolaştığının işaretidir. Kâr marjının daralması gibi bir durum karşısında kendi mikro çıkarları uğruna ülke yaşamını sabote edecek kadar gözü kara olduklarını göstermektedirler. Ayrıca bu durumu kullanarak yeni tavizler koparma ve daha büyük kâr kapılarını açma gözü açıklığına yöneldiklerini de ortaya koymaktadırlar. Bu şirketlerden Alarko'nun nükleer santral yapımına talip olduğunu basından okuduk. Aynı şirketin işlettiği doğalgaz santralını kapatma kararı alması nükleer santralın ihtiyaç gibi gösterilmeye çalışılmasından başka bir şey değildir."
Ramazan Pektaş, enerji yönetiminde kamusal faydanın öncelikli olması ve enerjinin piyasacı bir anlayışla yönetilmemesi gerektiğini ifade etti.