Ak Gıda fabrikaları dörtledi

Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Yıldız Holding bünyesinde bulunan Ak Gıda 50 milyon liralık yatırımla kurduğu dördüncü süt üretim tesisini Kahramanmaraş’ta açtı.
Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü ve Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in açılışını yaptığı tesis 3000 kişiye dolaylı yoldan istihdam sağlayacak. Tütüncü fabrika ile Akdeniz ve Güneydoğu’nun 8 ilinin sütünü ekonomiye kazandıracaklarını belirterek “İç Anadolu , Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerine köprü olan 500 ton günlük süt işleme kapasitesine sahip bir fabrikayız” dedi. Tütüncü yeni fabrikalarını ise Aydın’da açmayı hedeflediklerini ifade etti. Türkiye ekonomisine 200 milyon TL katkı yaratacak bir fabrika kurduklarını belirten Tütüncü 8 ilde toplam 72 tedarikçiden süt aldıklarını söyledi. Ayrıca Tütüncü, 3 yılda sütteki ciroyu yüzde 46 arttırarak 1.9 milyar liraya, ihracatı da yüzde 73 arttırarak 65 milyon dolara yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.
Ak Gıda’nın, Türkiye’de 5 bölgede 44 ilden süt alımı gerçekleştirdiğini kaydeden Tütüncü ekonomiye yıllık 3 milyar lira katkı sağladıklarını belirtti. Tarım Bakanı Eker süt üretiminin kısa bir zaman önce 8 milyondan 15 milyona çıktığını belirterek okullarda dağıtılacak yeni süt ihalesini yapacaklarını ve bu kez özel okulların da sürece dahil olacağını açıkladı. Eker Türkiye’nin yoğurt mayası ithal ettiğini duyduğunu söyleyerek “Üniversiteler ve Atatürk Orman Çiftliği ile gerekli çalışmalarımızı yaptık” dedi.

bigPara.com