AK Parti-CHP koalisyonu beklentisiyle dolar 3 haftanın en düşüğünde

AK Parti-CHP koalisyonu beklentisiyle dolar 3 haftanın en düşüğünde
AK Parti-CHP koalisyonu beklentisiyle dolar 3 haftanın en düşüğünde
Dolar, koalisyonun hızlı bir şekilde gerçekleşeceği beklentisiyle 3 haftanın en düşük düzeyi olan 2.6556'ya düştü.

İSTANBUL Güne 2.66 seviyesinden başlayan sonra toparlanarak 2.67 liraya yükselen dolar günün ikinci yarısında 3 haftanın en düşük seviyesi olan 2.65 liraya geriledi.

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Ak Parti ve CHP arasında koalisyon olabileceği beklentileriyle TL tarafının heyecanlandığını belirtti.

Fed yönetim kurulu üyelerinden gelen açıklamayla önceki gün yükseliş hareketi belirginleşen dolar, 2.67 lira seviyesinde hareket etti. Dolar bu sabah güne 2.67 liranın altında başladı. Daha sonra tekrar toparlanarak 2.67 lira seviyesine yükseldi. Ancak öğleden sonra koalisyon beklentileriyle 3 haftanın en düşük seviyesi olan 2.65 liraya kadar geriledi.

Seçim öncesi 2.66 lira seviyesinde olan dolar, seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test etmiş, hafta başında 2.66 lira ile seçim öncesi düzeyine çekilmişti.

Güne 3 liranın hemen altında başlayan Euro'da koalisyon beklentileri ve Avrupa borsalarındaki Yunanistan endişesi ile  2.97 lira seviyesine geriledi.

Dün, Avrupa borsaları kreditörlerle yapılan görüşmelerde anlaşma sağlayamamasının ardından Yunanistan'ın temerrüde düşeceği kaygılarıyla kayıplar yaşamıştı.

Buna karşılık Borsa İstanbul Endeksi ise ilk seansı yüzde 0.36 düşüşle 83 bin 840 puandan tamamladı.

"EN İYİ OLASILIK FİYATLANDI"

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Gökhan Uskuay, Ak Parti ve CHP arasında koalisyon olabileceği beklentileriyle TL tarafının heyecanlandığını ifade ederek, "Borsada bu beklenti fiyatlandığı için satışlar geliyor. Önümüzdeki hafta salı koalisyon biter beklentisi ile TL güçleniyor. Salı günü yapılacak Meclis Başkanlığı seçimlerinde Ak Parti Deniz Baykal'a destek verirse koalisyonda anlaşmaya varıldığını düşüneceğiz. Her şeyin en iyisi fiyatlandı, Ak Parti ve CHP'nin daha iyisi fiyatlanamazdı" dedi.

(Gülseli Kenarlı / DHA)

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/138573213857322

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ekranda ahkam kesenler - bizeke

  Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. Borsada koalisyon kuruluyor diye hisse alanlar sununda çok büyük zararlar yazabilir. Siz ekranda boy gösteren adına uzman denen kişilere inanmayın. Söyledikleri doğru çıksa parayı koyacak yer bulamazlar.,

  ekrandaki akıl satanlar - bizeke

  Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. Borsada koalisyon kuruluyor diye hisse alanlar sununda çok büyük zararlar yazabilir. Siz ekranda boy gösteren adına uzman denen kişilere inanmayın. Söyledikleri doğru çıksa parayı koyacak yer bulamazlar.