AK Parti-CHP koalisyonu beklentisiyle dolar 3 haftanın en düşüğünde

AK Parti-CHP koalisyonu beklentisiyle dolar 3 haftanın en düşüğünde
AK Parti-CHP koalisyonu beklentisiyle dolar 3 haftanın en düşüğünde
Dolar, koalisyonun hızlı bir şekilde gerçekleşeceği beklentisiyle 3 haftanın en düşük düzeyi olan 2.6556'ya düştü.

İSTANBUL Güne 2.66 seviyesinden başlayan sonra toparlanarak 2.67 liraya yükselen dolar günün ikinci yarısında 3 haftanın en düşük seviyesi olan 2.65 liraya geriledi.

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Ak Parti ve CHP arasında koalisyon olabileceği beklentileriyle TL tarafının heyecanlandığını belirtti.

Fed yönetim kurulu üyelerinden gelen açıklamayla önceki gün yükseliş hareketi belirginleşen dolar, 2.67 lira seviyesinde hareket etti. Dolar bu sabah güne 2.67 liranın altında başladı. Daha sonra tekrar toparlanarak 2.67 lira seviyesine yükseldi. Ancak öğleden sonra koalisyon beklentileriyle 3 haftanın en düşük seviyesi olan 2.65 liraya kadar geriledi.

Seçim öncesi 2.66 lira seviyesinde olan dolar, seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test etmiş, hafta başında 2.66 lira ile seçim öncesi düzeyine çekilmişti.

Güne 3 liranın hemen altında başlayan Euro'da koalisyon beklentileri ve Avrupa borsalarındaki Yunanistan endişesi ile  2.97 lira seviyesine geriledi.

Dün, Avrupa borsaları kreditörlerle yapılan görüşmelerde anlaşma sağlayamamasının ardından Yunanistan'ın temerrüde düşeceği kaygılarıyla kayıplar yaşamıştı.

Buna karşılık Borsa İstanbul Endeksi ise ilk seansı yüzde 0.36 düşüşle 83 bin 840 puandan tamamladı.

"EN İYİ OLASILIK FİYATLANDI"

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Gökhan Uskuay, Ak Parti ve CHP arasında koalisyon olabileceği beklentileriyle TL tarafının heyecanlandığını ifade ederek, "Borsada bu beklenti fiyatlandığı için satışlar geliyor. Önümüzdeki hafta salı koalisyon biter beklentisi ile TL güçleniyor. Salı günü yapılacak Meclis Başkanlığı seçimlerinde Ak Parti Deniz Baykal'a destek verirse koalisyonda anlaşmaya varıldığını düşüneceğiz. Her şeyin en iyisi fiyatlandı, Ak Parti ve CHP'nin daha iyisi fiyatlanamazdı" dedi.

(Gülseli Kenarlı / DHA)

 

bigPara.com