Ak Saray zirvesi yetmedi, dolar yeniden çıkışta

Ak Saray zirvesi yetmedi, dolar yeniden çıkışta
Ak Saray zirvesi yetmedi, dolar yeniden çıkışta
Ak Saray'da dünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan-Başçı görüşmesinin ardından bugün güne düşüşle başlayan dolar, yeniden tırmanışa geçti. Dolar kuru TL karşısında 2.6060'ı gördü.

Yatırımcıların kâr realizasyonuna gitmesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın önceki gün yaptığı görüşmenin ardından verilen 'ılımlı' mesajlar sonrasında güne düşüşle başlayan dolar, yeniden 2.6060'ı gördü.

Erdoğan-Başçı görüşmesinden yatıştırıcı açıklamalar gelebileceği beklentisi ile Çarşamba günü 2.64 seviyelerinden yönünü aşağı çeviren kur dün akşam 2.60'ın hemen altında günü tamamladı. Kur bu sabah ise güne 2.5930/2.5964 seviyesinden başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.6672/2.6710, euro/TL 2.7413/2.7457 seviyesindeydi. Küresel piyasalarda dün açıklanan zayıf ABD perakende satışlar verisiyle birlikte doların daha önce gördüğü 12 yılın zirve seviyelerden uzaklaşması ise TL'deki satış baskısının azalmasını sağlayan bir başka önemli gelişme oldu. Dün 100.06'ya kadar yükselerek 2003 Nisan ayı ortasından bu yana en yüksek seviyeyi gören dolar endeksi bugün 99.411 düzeyinde bulunuyor.

Dolardan kaç liradan kapandı

ZİRVEDEN GERİLEDİ

ABD'de perakende satışlar sert kış koşullarının hüküm sürdüğü Şubat ayında beklenmedik şekilde düşüş kaydederek dolar endeksinin 12 yılın zirve seviyelerinden gerilemesine neden oldu. Perakende satışlar verisi aynı zamanda ABD'de ekonomik büyümenin ilk çeyrekte güçlü olacağı beklentilerini yumuşatarak Fed'in faizleri Haziran ayından itibaren artırabileceği beklentilerini de kısmen zayıflattı.
Dolar dünkü düşüşe rağmen haftayı yüzde 2'nin üzerinde değer artışı ile kapatmaya hazırlanıyor. Doların geçen haftaki değer kazanımı ise yüzde 2.5 düzeyindeydi. (REUTERS)

bigPara.com