'Ak Saray'dan Merkez Bankası'na Yiğit Bulut aracılığıyla tepki

'Ak Saray'dan Merkez Bankası'na Yiğit Bulut aracılığıyla tepki
'Ak Saray'dan Merkez Bankası'na Yiğit Bulut aracılığıyla tepki
Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Merkez Bankası'nın enflasyonda düşüş olmayınca, faiz indirimi kararı almaktan vazgeçmesine tepki gösterdi: Faize bakış 0.07'lik bir marja endekslenemez, yeni gelişmeler olağanüstü toplantı gerektirebilir.

RADİKAL – Cumhurbaşkanlığı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Yiğit Bulut, Twitter hesabından Merkez Bankası ’nın açıklamasını değerlendirdi. Bulut, “Yıllık enflasyon yüzde 8.17'den yüzde 7.24'e geriledi, yaklaşık 1 puanlık düşüş var, kimsenin bir bahanesi kalmadı. Faiz indirimi sadece iç dinamiklerin fiyat artışına endekslenebilecek bir karar değildir” dedi.

Bulut, “Yıllık enflasyon yüzde 7.24 değil de yüzde 7.17 olsaydı faiz indirilecekti, faize bakış açımız 0.07'lik bir marja endekslendiyse, bu konuda bir bakışımız yok demektir. Bu karar 0.07 az düştü mantığına endekslenebilecek kadar ince bir teraziye sahipse yeni olumlu gelişmeler olağanüstü toplantı gerektirebilir” diye devam etti.


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda yüzde 1'lik bir düşüş olursa Merkez Bankası'nın erken toplanacağını söylemişti ve bu toplantıdan da faiz indirimi kararı bekleniyordu. Ancak toplanma için Ocak ayı enflasyonunun %0.98 veya altında çıkması gerekiyordu. Tüketici fiyat artışı yüzde 1.1 olunca, yıllık bazda enflasyon 8.17'den 7.24'e geriledi.

Enflasyonun Ocak'ta 1 puandan az düşmesi sonrası ise Merkez Bankası yarın ara toplantı yapmama kararı almıştı. Banka politika faizini yüzde 7,75'te tutuyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/128557612855764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biraz dürüst olamak lazım! - asu555@kahkaha.com

  yiğit bulut efendi senin oraya nasıl geldiğin malum! enflasyonuda tuik!e istediğiniz gibi söyletiyorsunuz! artık yalanı dolanı bırakın. dün enflasyon açıklandı bugün akaryakıta zam geldi nasıl iş bu? ekmeğe ulaşıma ve gıda ya gelen zamlar sizin ordan gözükmüyor olmalı:)

  MERKEZ OLDUK - user969858

  Ne Merkez bankasıymış be her gün konuşulur oldu acaba günlük olarak paralel ve merkez bankasından bahsetmek, yolsuzluğu ve hırsızlığı unutturmak için olmasın.

  bunlar "hem ülkeyi biz batıralım hem de ülkeyi batırdı diye başkalarını dövelim" diyorlar. - hamzaakyol

  çok istiyorsanız merkez bankası yasasını değiştirin, bir "alo" kadar yakın birisini merkez bankası başkanı atayın. sonra faizin kaç olmasını istiyorsanız bir tel yeter. her istediğinizi milli irade diye, hak, hukuk, demokrasi, insan hakları, vicdan gibi önemsiz engellere takılmadan yapıyorsunuz. ancak iş merkez bankasına gelince, yasayı değiştirip, istediğinizi yapmıyorsunuz. istiyorsunuz ki sizin yerinize başkaları faizi düşürsün. çünkü ülke batınca sadece paralel yapıyı suçlayarak seçim kazanamazsınız. başka suçlayacak adamlar da lazım. Kusura bakmayın. eğer ülkeyi batıracaksanız sorumluluğunu da üzerinize alın.

  Jöle - drhil

  Bu zekası jöleli adam (editöre not: parlak anlamında kullanılmıştır), bir zamanlar radikalde, dolar lobisi diye sallayıp dururdu. Şimdi kendisi de o lobiye katılmış anlaşılan.