'Ak Saray'dan Merkez Bankası'na Yiğit Bulut aracılığıyla tepki

'Ak Saray'dan Merkez Bankası'na Yiğit Bulut aracılığıyla tepki
'Ak Saray'dan Merkez Bankası'na Yiğit Bulut aracılığıyla tepki
Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Merkez Bankası'nın enflasyonda düşüş olmayınca, faiz indirimi kararı almaktan vazgeçmesine tepki gösterdi: Faize bakış 0.07'lik bir marja endekslenemez, yeni gelişmeler olağanüstü toplantı gerektirebilir.

RADİKAL – Cumhurbaşkanlığı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Yiğit Bulut, Twitter hesabından Merkez Bankası ’nın açıklamasını değerlendirdi. Bulut, “Yıllık enflasyon yüzde 8.17'den yüzde 7.24'e geriledi, yaklaşık 1 puanlık düşüş var, kimsenin bir bahanesi kalmadı. Faiz indirimi sadece iç dinamiklerin fiyat artışına endekslenebilecek bir karar değildir” dedi.

Bulut, “Yıllık enflasyon yüzde 7.24 değil de yüzde 7.17 olsaydı faiz indirilecekti, faize bakış açımız 0.07'lik bir marja endekslendiyse, bu konuda bir bakışımız yok demektir. Bu karar 0.07 az düştü mantığına endekslenebilecek kadar ince bir teraziye sahipse yeni olumlu gelişmeler olağanüstü toplantı gerektirebilir” diye devam etti.


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda yüzde 1'lik bir düşüş olursa Merkez Bankası'nın erken toplanacağını söylemişti ve bu toplantıdan da faiz indirimi kararı bekleniyordu. Ancak toplanma için Ocak ayı enflasyonunun %0.98 veya altında çıkması gerekiyordu. Tüketici fiyat artışı yüzde 1.1 olunca, yıllık bazda enflasyon 8.17'den 7.24'e geriledi.

Enflasyonun Ocak'ta 1 puandan az düşmesi sonrası ise Merkez Bankası yarın ara toplantı yapmama kararı almıştı. Banka politika faizini yüzde 7,75'te tutuyor.

bigPara.com