Akaryakıt bayileri 'ceza lobisi' oluşturdu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), gayrisıhhi müessese ruhsatları (GSM) başta olmak üzere belgeleri eksik olduğu için lisans alamayan akaryakıt bayilerine kestiği 57 bin 156'şar YTL'lik ceza...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), gayrisıhhi müessese ruhsatları (GSM) başta olmak üzere belgeleri eksik olduğu için lisans alamayan akaryakıt bayilerine kestiği 57 bin 156'şar YTL'lik ceza bildirimlerini alan akaryakıt bayileri, cezaları iptal ettirmek için çalışma başlattı. TBMM gündemindeki Petrol Kanunu'na geçici bir madde ekletmeye çalışan bayiler, bu sene başlayan ve 74 milyon YTL'yi bulan cezaların affedilmesini, ceza alan bayilere, eksiklerini gidermek için ek süre verilmesini istiyor.
120'si üç büyük şehirde
EPDK, temmuz ayından beri Sanayi Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile kendi personelinden oluşan 1000 dolayında kişi ile yürüttüğü denetim çalışması sonucu, yaklaşık 13 bin akaryakıt istasyonunu denetlerken, 2 bin 500 istasyonun lisanssız çalıştığını belirledi ve mühürledi. Ancak, mühürlenen istasyonlardan 835'i eksik evrakını tamamlayarak lisans aldıkları için tekrar çalışmaya başladı. Halen 1300 akaryakıt istasyonu lisansı olmadığı için kapalı, bunların yaklaşık 120'si ise İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunuyor.
Petrol Piyasası Kanunu'nda akaryakıt istasyonlarının lisanssız faaliyet göstermesi ağır kusur olarak değerlendiriliyor ve hem istasyonun faaliyetleri durduruluyor, hem de istasyon başına 57 bin 156 YTL ağır para cezası uygulanıyor.
EPDK'nın ceza verdiği bayi sayısı 1300'ü bulurken, para cezalarının toplamı da 74 milyon YTL'ye ulaştı. EPDK Başkanı Yusuf Günay, daha önce ekim ayında ceza uygulanması gereken bayi sayısının 1605'e ulaşabileceğini açıklamıştı.
PÜİS: Haksızlık var
Petrol Ürünleri İşveren Sendikası (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan, petrol piyasasının oturması konusunda bir geçiş süreci yaşandığını, bu süreçte uyarı yapmadan doğrudan ceza kesilmesinin haksızlık olduğunu savundu. Ceza kesilen bayilerin bir suçu olmadığını, yıllardan beri faaliyet gösterdiklerini belirten Alkan, "Bu insanlar ne kaçakçı, ne kayıt dışı, ne de vergi kaçıran insanlar. Belediyelerde çıkarılan engeller nedeniyle gayrisıhhi müessese (GSM) ruhsatları olmadığı için lisans alamıyorlar" dedi. Akaryakıt bayilerine 2005 yılında verilen cezaların ertelenmesini ve eksik evrakını tamamlamaları için süre tanınmasını istediklerini söyleyen Alkan, hükümette ve Meclis'te görüştükleri herkesin kendilerine hak verdiğini kaydetti.