Akaryakıt cezalarını durdurma istemine ret

Danıştay 13. Dairesi, Siyam, Delta, Agpaş, Altınbaş, Opet ve Turkuaz petrol şirketlerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) verdiği idari para cezasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetti.

ANKARA - Danıştay 13. Dairesi, Siyam, Delta, Agpaş, Altınbaş, Opet ve Turkuaz petrol şirketlerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) verdiği idari para cezasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetti. EPDK'nın, 28 akaryakıt dağıtım şirketine kestiği yaklaşık 1.6 milyar YTL'lik ceza kararlarının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davalardan altısı daha sonuçlandı.
Daire geçen hafta da, EPDK'nın, Aytemiz'e verdiği para cezasına ilişkin kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Davacı şirketlerin, bu kararlara itiraz hakkı var. Daire, Petrol Ofisi dahil diğer dağıtım şirketlerinin açtıkları davaları ise henüz karara bağlamadı. Danıştay ayrıca OPET, Bölünmez (M Oil) ve Can Aslan'a (Euroil) EPDK'nın verdiği idari para cezasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemini ise kısmen kabul etti. Daire söz konusu şirketlere verilen cezalarda cüzi miktar olan 2,14 milyon YTL ile 714,5 bin YTL arasında indirime gitti.