Akaryakıt dağıtımcıları: Fiyat indiremeyiz

Akaryakıt dağıtımcıları: Fiyat indiremeyiz
Akaryakıt dağıtımcıları: Fiyat indiremeyiz

EPDK,düşen petrol fiyatlarının akarayakıta yansımadığını düşünüyor.

EPDK'nın, 'fiyat indir' uyarısı akaryakıtcıları isyan ettirdi. PETDER, 'Net kârların ciroya oranı yüzde 1 ya da 2. Pompa fiyatının yüzde 84- 87'si ürünün rafineri çıkış fiyatı' dedi

İSTANBUL - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), fiyatları aşağı çekmeleri uyarısının ardından tartışma konusu olan akaryakıt dağıtımcıları isyan etti. Sektörün temsilcisi Petrol Sanayi Derneği (PETDER),  akaryakıt dağıtımcılarının yaptığı indirimin ardından eleştirilerin sürmesi üzerine, “Net kârların ciroya oranı yüzde 1-2 düzeyinde. Türkiye’deki akaryakıtların pompa fiyatlarının yüzde 84 ila 87’si ürünün rafineri çıkış fiyatı ve dolaylı vergilerden oluşuyor.
Finansman yükümüz ağır. Fiyatlarımız da Akdeniz uygulamalarına paralel” açıklamasında bulundu.

Türkiye’ye özgü yük
Doğru kaynaklar kullanılarak doğru teknik analizler yapıldığında Türkiye’deki vergi hariç pompa fiyatlarının, Türkiye’ye özgü farklılıklar dikkate alındığında, Akdeniz piyasaları paralelinde hareket ettiğinin açıkça görüleceği ifade edilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:
“Özellikle dağıtım sisteminde Avrupa ülkelerindeki maliyete etki eden unsurlar ile Türkiye’deki unsurlar yapısal olarak farklıdır. Bu yapısal farklılıkların başında Türkiye’de vergilerin ve faizlerin yüksekliği ve verginin rafineriye peşin olarak ödenmesi sonucu karşılanmak zorunda kalınan finansman yükü gelmektedir. Buna ilave olarak ithalatın son derece bürokratik ve maliyetli olması, ulusal stok, ulusal marker, yazar kasa, zorunlu otomasyon vb.. gibi mukayese edilen ülkelerde olmayan ve bir kısmı petrol piyasası kanunundan kaynaklanan yapısal farklılıklar da söz konusu. Nitekim bu durumun bir sonucu olarak birçok dağıtım şirketince ilan edilen resmi net kârların toplam ciroya oranı ortalama yüzde 1-2 gibi birçok sektörle mukayese edildiğinde son derece düşük bir seviyede kalıyor.”
Türkiye’deki akaryakıtların pompa fiyatlarının yüzde 84 ila 87’sinin ürünün rafineri çıkış fiyatı ve dolaylı vergilerden oluştuğunun altı çizilen açıklamada, “Geriye kalan brüt yüzde 13 ila 16’lık bölümünün içinde ise rafineriden bayiinin pompasına kadar olan tüm hizmetler, yatırımlar, işletme giderleri, zorunlu yasal giderler ve dağıtıcı ve bayiinin ticari kârları ile sektörün rekabet ortamı içinde yaptığı iskonto, promosyon vb gibi pazarlama yatırımları vardır” denildi. Tüm bu hususların EPDK’ya açıklandığı belirtilen açıklamada, “Ayrıca rekabet unsurlarından taviz vermeden doğan hassasiyetlerin giderilebilmesi için son günlerde bir çok şirket brüt kâr paylarından anlamlı fedakârlıklar yapmışlardır” denildi. (Radikal)