'Akaryakıt fiyatı için yasa değişmeyecek'

Enerji Bakanı Hilmi Güler başkanlığında önceki gece yapılan toplantıda akaryakıt fiyatları değerlendirildi. Enerji Bakanlığı'nda yapılan toplantıya, TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve...

ANKARA/İSTANBUL - Enerji Bakanı Hilmi Güler başkanlığında önceki gece yapılan toplantıda akaryakıt fiyatları değerlendirildi. Enerji Bakanlığı'nda yapılan toplantıya, TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüsamettin Danış, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Enerji Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen ile sektör temsilcileri katıldı.
Güler, toplantı çıkışında, petrol fiyatlarına bağlı olarak ortaya çıkan akaryakıt fiyatlarındaki yüksekliği serbest piyasa şartlarında çözmeye çalışacaklarını söyledi. Güler, tüketiciyi korumaya özen gösterdiklerini, sorunun çözümü için kanun değişikliğine gidilmeyeceğini kaydetti.
Tüpraş Genel Müdürü Danış ise petrol fiyatına bağlı olarak akaryakıt fiyatının yükseldiğini, petrol fiyatının düşüş trendine girmesiyle akaryakıt fiyatının da ineceğini söyledi. Bu arada, Cambridge Energy Research Associates (CERA) Başkan Yardımcısı Vera Deladoucette Reuters ile söyleşisinde, varil başına 60 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ABD hafif petrolünün fiyatının yılın ikinci yarısında hiçbir şok gelişme olmadığı varsayımıyla varil başına ortalama 57 dolar olmasının tahmin edildiğini söyledi. CERA Başkanı Daniel Yergin de, "Petrol üretim kapasitelerinde 2010'a kadar benzeri görülmemiş büyüme bekliyoruz" dedi.
ABD'de Çin sıkıntısı
Öte yandan, Chevron'un daha önce 16.6 milyar dolara almayı kararlaştırdığı Unocol'a son dakika atağıyla geçen hafta 18.5 milyar dolar öneren Çin devlet şirketi CNOOC, ABD'de 'ulusal güvenlik' tartışması başlattı. Çinliler, bir yandan Unocal yetkililerini satışa onay vermeleri için ikna etmeye çalışırken, diğer yandan politik baskıyla karşılaşmamak için ABD'ye sunacağı güvence paketi üzerinde çalışıyorlar.
18.5 milyar dolarlık önerisiyle ilgili ayrıntıları da açıklayan Çin devlet şirketi CNOOC'un 3 milyar dolarlık kısmı özkaynaklarından karşılayacağı, uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs ve JP Morgan'dan 3 milyar dolarlık köprü kredisi kullanacağı, kalan miktarı da ağırlıklı olarak Çin kamu bankalarından sağlayacağı kredilerle ödemeyi planladığı açıkladı.
Unocal'ın Çinlilere satışına karşı çıkan bazı ABD'li senatörlerin "Satın almada kamu kaynaklarını kullanacak olması nedeniyle CNOOC'un girişiminin engellenmesi" için Bush yönetimine baskı yaptığı öne sürülüyor. Söz konusu çevreler, ABD'nin stratejik petrol rezervlerinin CNOOC'un eline geçmesine de 'ulusal güvenlik' kaygılarıyla karşı çıkıyorlar.