Akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi

Akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi
Akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi
Benzin ve mazota bu geceden itibaren geçerli olmak üzere indirim yapıldı. MAliye Bakanı ise, bunun ileriki dönemde zam olarak yansıyabileceği uyarısında bulundu

Uluslarararası piyasalarda petrol fiyatlarında düşüş iç piyasaya da yansımaya başladı. Benzinde yüzde 3.76, motorinde yüzde 4.08 oranında indirim yapıldı. Bu indirimle Benzin ve motorin fiyatlarına 13 ila 14 kuruş indirim geliyor. İndirimler bu geceden itibaren geçerli olacak.

Geçtiğimiz hafta da benzin fiyatlarına 8-9 kuruş indirim gelmişti. Benzin ve mazota bu geceden itibaren geçerli olmak üzere indirim yapıldı. İndirim benzinde litrede 13 kuruş, motorinde litrede 14 kuruş olarak açıklandı.

Bu indirimle birlikte İstanbul 'da şu anda 4.48 TL'den satılan benzinin litresi 4,35 TL'ye, motorinin 3,92 TL olan fiyatı 3,78 TL'ye indi.

PETROL 97 DOLARA GERİLEDİ

ABD ham petrolünün Haziran ayı teslimi varil fiyatı bugün Asya'daki işlemlerde 96.94 dolar ve Londra Brent tipi ham petrolün Haziran ayı teslim fiyatı 111.37 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK: ZAM OLARAK GERİ DÖNEBİLİR
Başbakan Erdoğan 'ın Slovenya'ya düzenlediği resmi ziyarette yer alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmasına ilişkin, “Şu anda fiyatlar mevsimsel olarak geriliyor. Üçüncü çeyrekte aynı şartlar devam ederse, aynı siyasi jeopolitik riskler bölgemizde devam ederse, dünya ekonomisinin büyümesi aynı düzeyde kalsa bile mevsimsel olarak üçüncü çeyrekte fiyatlara yukarı doğru bir baskı olabilir” dedi.

BAKANI YILDIZ: BİZ DE HOŞLANMIYORUZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da şunları kaydetti:

“İndirimlerle alakalı kendi mekanizması içinde dalgalanıyor o fiyat. İndirim oldu, ben buna seviniyorum. Zamdan hiçbir arkadaşımız hoşlanmıyor. İnşallah daha da devam eder. Özellikle bölgedeki ülkelerin siyasi istikrarsızlığının daha stabil hale gelmesiyle beraber, istikrara dönüşmesiyle beraber bu fiyatlar daha da düzelecektir. Bizim de temennimiz budur. Birçok şeye o zaman yansır ama tersi de olabiliyor. Bütün gerçeklerle yüzleşmemiz lazım. Arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanmamıştı petroldeki durum. Tamamen spekülatifti. Uluslararası Enerji Ajansı da toparlanabileceğini, gerçek rakamlarına ulaşabileceğini söylüyor. Türkiye 'nin dışındaki ülkelerde de istikrar şart.”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108724710872474

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİZİ LİMON GİBİ SIKIYORLAR. - pispor

  Önce indir otomobiller satılsın sonra zam koy.elektrikli otolara yönel.Yani Rahmetli Erdal İnönü ye bir seçim konuşmasında ona bir slogan hazırlayan Aydın kişi öyle bir laf ettiki bu sömürü sistemine ebediyen revaçta kalır."Sizi LİMON gibi sıkarlar"

  bırak yahu - genco940

  inanan, sevinen mi varki, kaşıkla verir kepçe ile alırsın üzerine üstlük ÖTV si de ayrı. Kaldıki dış politikalarınızın bir başarısı irana ambargoya iştirak, sonra nerden alsak ki, Türkmenistandan mı, somaliden mi, Libyadan mı ila, iyide buraların navlunu bedava mı, maliyeti artıran unsurun başta geleni. Onun için hiç meraklanma biz şimdiden acaba ne kadar zam geleceği hesaplar olduk. Mehre takımı bir geri iki ileri olduğunu çok iyi biliyoruz.

  ENFLASYON SEPETİNE MAKYAJ MI? - Sedat Gürsel

  Umarız bu indirimler enflasyon sepetindeki enerji fiyatlarını düşürerek, yüksek çıkma ihtimali olan enflasyonu düşük gösterebilmek için yapılmış rötuşlar değildir. AKP Hükümeti son dönemlerde o kadar çok cambaza baktırıyor ki, ülkenin gerçek sorunlarını bırakın tartışmayı, bir cümle bile edecek fırsat olmuyor. Örneğin 3-4 gün önce Rusya Füze Kalkan'ı için alenen Türkiye'yi tehdit etti, Hükümet yetkililerinden henüz çıt çıktığını duymadık. Oysa konu Suriye veya başka bir İslam Ülkesi olduğunda koro halinde çoktan azarlamışlardı!

  sessiz mütedeyyin halkımız. - ertanöngür

  Anlaşıldı. Demek o yüzden elektriğe zam gelecek haberleri uçuşuyor havada. Doğalgaza Botaş zam yapmış, biz de elektriği doğalgazdan ürettiğimiz için elektriğe zam gelecekmiş. Buranın açığını öyle mi kapatacaklar? Acaba herkes kaçak elektrik kullansa kayıp kaçak bedelini kimden alırlar? ama halk dediğin ya ses çıkartmaz ya birbirini boğazlar, egemenler de keyiflerine bakar. Gerçi Fransa'da çalışma saatlerini çoğaltmaya kalktılar yer yerinden oynadı, Yunanistan'da yine öyle, biz kalender halkız, bizde çok az ses çıkıyor, o da biber gazları eşliğinde başbakanın her konuda her gün birilerine bağırmalarının boğuntusuna geliyor.