Akaryakıt istasyonlarına ceza yağdı

Petrol piyasasında lisans denetim çalışmalarını tamamlayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), lisansı olmadığı tespit edilen bayilere para cezası uyguluyor.

ANKARA - Petrol piyasasında lisans denetim çalışmalarını tamamlayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), lisansı olmadığı tespit edilen bayilere para cezası uyguluyor.
Kurul önceki günkü toplantısında, Emniyet ve jandarma tarafından yapılan denetimlerde lisansı olmadan faaliyet gösterdiği tutanaklarla tespit edilen 201 bayiye 11 milyon 954 bin 594 YTL para cezası verdi. Böylece son 15 gün içinde kurul tarafından para cezası kesilen bayi sayısı 960'a ceza tutarı da 54 milyon 869 bin 760 YTL'ye ulaştı. Para cezalarının önümüzdeki haftalarda da kesilmeye devam edileceği ve bu miktarın 90 milyon YTL'ye ulaşabileceği öğrenildi.
Cezalar bayilere tebliğ edilmeye başlanıldı. 30 gün içinde ödenmeyen para cezaları Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edileceği belirtildi. EPDK Başkanı Yusuf Günay tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan denetim sonuçlarına göre, 1839 bayi lisansı olmadığı için mühürlenirken, işlemlerini tamamlayamayan 1100 bayi de kapalı bulunuyor. EPDK'nın önümüzdeki günlerde madeni yağ lisansları ile solvent ve bazyağı gibi akaryakıt dışı ürünlerin denetimlerine başlayacağı öğrenildi. Boya, kimya, tekstil sanayinde kullanılmak üzere ithal edilen solvent ve bazyağların amacı dışında akaryakıta ilave edilmesi suretiyle ciddi kaçakçılığa yol açtığı biliniyor.