Akaryakıt kaçakçısından 'akıl durduran' pompa sistemi

Akaryakıt kaçakçısından 'akıl durduran' pompa sistemi
Akaryakıt kaçakçısından 'akıl durduran' pompa sistemi

Ankara?da akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonda 100 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. FOTOĞRAF: AA

Akaryakıtçılara yapılan operasyonda, istenildiğinde yasal, istenildiğinde kaçak akar yakıt pompalayan uzaktan kumandayla çalıştırılan düzenek ortaya çıkarıldı

ANKARA - Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Ankara’da dört ayrı akaryakıt istasyonuna  düzenledikleri operasyonda, akaryakıt kaçakçılığında akıl almaz bir yöntemi ortaya çıkardı. Ekipler, söz konusu istasyonlarda, istenildiğinde yasal istenildiğinde yasadışı akaryakıt pompalanmasını sağlayan uzaktan kumandayla çalıştırılan düzeneklerle karşılaştı. Bir istihbaratı değerlendiren Gümrük Muhafaza ekipleri, Ankara-Konya karayolu üzerinde bulunan dört ayrı akaryakıt istasyonuna eşzamanlı operasyon düzenledi. Akaryakıt kaçakçılığı operasyonunda kullanılan yöntem akıllara Uzanların, İmar Bankası’nda kullandıkları ‘ikili ekran’ yöntemini akıllara getirdi.

İkili ekran neydi?
BDDK İmar Bankası’na el koyduktan sonra banka murakıpları İmar Bankası’nda yaptıkları incelemede ilginç bir sahtekarlığı ortaya çıkartmıştı. Hindistan’dan getirilen uzmanlar geliştirdikleri yazılımla  bilgisayar klavyesindeki bir tuşa dokunulduğunda ekranda fiktif mali verileri, başka bir tuşa dokunulduğunda da gerçek mali verileri gösteren bir sistem kurmuşlardı. Uzanlar tarafından bankayı yönetmek üzere özel olarak seçilen dar bir ekip denetim durumunda ekranlara gerçek bilanço verilerini getiriyor, denetim bittiğinde de ekranlarda fiktif veriler görünüyordu.
‘Makas’ adı verilen ve 30’u aşkın gümrük muhafaza elemanının katıldığı operasyonlarda, akaryakıt istasyonlarında ulusal marker ölçümleri yapıldı. Akaryakıtlardan alınan numunelerin yasadışı çıkması üzerine ekipler detaylı inceleme başlattı. İstasyonlardaki kazı çalışmalarında, mevcut pompalarla bağlantısı yapılmış yer altında gizli akaryakıt tankları olduğu belirlendi.
 Gümrük Muhafaza ekipleri, bu istasyonlarda daha önce hiç karşılaşmadıkları bir kaçakçılık yöntemini ortaya çıkardı. Ekipler, istenildiğinde gizli depodan ulusal marker içermeyen (kaçak) akaryakıtı pompaya sevk eden uzaktan kumandalı bir düzenekle karşılaştı. Operasyonlarda ayrıca, daha önce güvenlik güçleri tarafından yediemin olarak bırakılan akaryakıtların da yasalara aykırı olarak satıldığı ortaya çıktı. Kazılar sonucu ortaya çıkan ve birçoğu istasyonlardan onlarca metre uzakta bulunan 14 adet akaryakıt tanka ve bir adet tankere el konuldu. 10 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda 100 tondan fazla kaçak akaryakıt ele geçirildi. Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi. 

Yazıcı: Devamı gelecek
Operasyonla ilgili bilgi veren gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele kapsamında kamunun çeşitli birimleriyle birlikte çok yoğun ve ciddi bir çalışma sürdürdüklerini söyledi. Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele etmek için özel bir birim oluşturulduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, ‘Makas’ adı verilen operasyonla ilgili şunları söyledi: “Burada ilginç olan, yeraltında bulunan tanklarla pompalar arasında bağlantıyı sağlayacak mekanizmaların uzaktan kumandayla yönlendirilmesi. Yani ilgili kişi, herhangi bir ihbar ve kontrol olması halinde uzaktan kumandayla içinde marker bulunan tankı devreye sokuyor ve yasal akaryakıt tüketim saatinden pompalara geliyor. Fakat risk ve kontrol yoksa marker bulunmayan kaçak akaryakıtı devreye sokuyor, çok enteresan bir şey. Arkadaşlarımız yaptıkları özenli çalışma sonucu bu uygulamayı çözmüşler.” (aa)


    ETİKETLER:

    BDDK