Akaryakıt TBMM gündeminde

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu, altı şirketin yer aldığı bölgede ruhsatlı akaryakıt siloları arasında 30 metrelik güvenlik mesafesine uyulmadığını, en fazla 5 metre bulunduğunu belirterek, "Eğer bir patlama olursa, Mersin'in yarısı havaya uçacak" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu, altı şirketin yer aldığı bölgede ruhsatlı akaryakıt siloları arasında 30 metrelik güvenlik mesafesine uyulmadığını, en fazla 5 metre bulunduğunu belirterek, "Eğer bir patlama olursa, Mersin'in yarısı havaya uçacak" dedi.
TBMM Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu'na davet edilen Kuyu ve Kaçakçılık Şube Müdürü Şerafettin Bural, önemli bilgiler verdi. Cemil Kuyu, denizciliği teşvik amacıyla balıkçılara ve deniz taşıt araçlarına sağlanan vergisiz akaryakıt uygulamasının, kaçakçılıkta yeni bir yol açtığını söyledi. Şimdi başka bir yol daha açılmak istendiğini belirten Kuyu, Gümrük Kanunu hükmü göz ardı edilerek, kara taşıtlarına da vergisiz akaryakıt verildiğini anlattı. Kuyu'ya göre bu yolla devlet 800 trilyon lira zarara uğratıldı.
Türkiye'de satılan akaryakıtın beşte birinin hatalı, karışık benzin olduğu iddialarını hatırlatan Kuyu, katkı maddelerinin benzine katılmasına düşük para cezası verildiğini belirtti. Kuyu, son 16 ayda çeşitli kişilere 14 trilyon lira ceza kestiklerini, fakat şirket sahiplerinin hamal, çaycılar olarak gösterildiğini de söyledi.
Ulusal marker'ın sahtesi mi var?
Irak'a akaryakıt ihraç ediyormuş gibi gösteren kaçakçıların, Irak'taki tek alıcı devlet şirketi Somo'nun belgelerinin sahtesini yaptığını belirten Bural, "Bize gelen duyumlara göre, ulusal marker'ların da sahtesi araştırılıyor" diye konuştu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kaçakçılığı önlemek amacıyla yurtiçinde satılan akaryakıtlara karıştırılacak kimyasal madde olan ulusal marker için daha önce açılan ihale iptal edilmişti. Yenilenecek ihale sonucu, uygulamaya 1 Temmuz'da başlanması planlanıyor.
'Hayali ihracat yapıldı'
Mersin Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Müdürü Şerafettin Bural, bir komisyon üyesinin, 'Akaryakıt kaçakçılığının önlenmesinde istihbarat zaafı mı var' sözleri üzerine, "Ben de 1998 yılında Nahçıvan'a 1.5 milyon ton akaryakıt ihraç izni veren makamda bir zaaf olduğunu iddia edebilirim. Nahçıvan'da 200 bin kişi yaşıyor. Yıllık ihtiyacı ise 60 bin ton" diye konuştu. Bural, 7 Temmuz 1998-24 Temmuz 1999 arasında yapılan ihracat sırasında, 650 bin tonluk akaryakıtın Nahçıvan'a hiç gitmediğinin belgelendiğini söyledi.