Akaryakıtta beklenen indirim

Akaryakıtta beklenen indirim
Akaryakıtta beklenen indirim
Rafineri fiyatlarında dün yapılan indirimin ardından, motorin satış fiyatlarında bugünden geçerli litrede 9-10 kuruş indirim yapıldı.

ANKARA - Petrol fiyatlarında arka arkaya yaşanan düşüş kendisini pompada da gösterdi. Motorin fiyatları 10 kuruş düşürülürken, benzinde de indirim yapılması bekleniyor.

Ankara'da litresi 3,80-3,86 lira arasında satılan motorin 3,70-3,77 liraya indi. İndirim sonrası motorinin litre fiyatı İstanbul 'da 3,76-3,75, İzmir'de ise 3,77-3,68 aralığında satılmaya başlandı.

İndirimin oransal karşılığı da yüzde 2.6 olarak belirlendi.

Akaryakıt ürünlerinin perakende satış fiyatları, dağıtım şirketlerinin maliyetine ve rekabet şartlarına, illere ve dağıtım şirketlere göre litrede birkaç kuruş farklılık gösterebiliyor.

Uluslararası piyasalarda düşüş trendine devam eden petrol fiyatlarının motorinin ardından benzin fiyatlarını da düşürmesi bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada indirimin birkaç gün içinde gerçekleşebileceğini söyledi.

PETROL 8 AYIN DİBİNE İNDİ
Petrol fiyatları, dün son 8 ayın en düşük seviyesi olan 82 doların altını gördükten sonra bugün 85 dolara doğru yükseldi.
ABD ham petrolünün temmuz ayı teslimi varil fiyatı bugün 84,74 dolar ve Londra Brent tipi ham petrolün temmuz ayı teslim fiyatı 99,29 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109017510901753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İndirim var ama acaba beklenen mi? - drhakanabi

  Akaryakıtta uluslararası fiyat oynamalarına endekslenen akaryakıt piyasamız acaba yeterince EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) ca yeterince sıkı denetleniyor mu? Fiyat artışını şak diye pompaya yansıtan şirketler düşüşte neden milletin hassasiyet noktasında işi oldukça ağırdan alıp, indirim oranını tam yansıtmıyor? Dahası tabela fiyatı ile pompa fiyatı arasındaki aleyhimize olan fiyat farkına kaç kişi dikkat ediyor? Sanayi bakanımız petrol istasyonlarında litre ölçümü yaptırıyor aaa meğerse değil eksik vermeyi fazla veriyormuş istasyon!! Peki almadan vermek Allah a mahsus ise bu istasyon nasıl fazla mazot koyar? E o zaman koyduğu katıksız mazotsa o şirket batmaz mı? Bırakın bu işleri de adam gibi piyasayı denetleyin...

  Cebimizden Çıkandan Çok, Ülkeden Çıkan Para Önemli - Mehmet Yıldız

  Bir hayal kuralım: Petrole ve teröre kaynak ayrılmasa. Bu para ile olumlu işler yapılsa. Hayalini kurmak bile güzel. Bu kara delikleri kapatma olanağı var mı? Şimdilik yok gibi, ama azaltmak yöneticilerin elinde. Teröre çare bulmak imkansız değil. Yeter ki top yekun bu kaybın farkına varalım. O zaman çözeriz. Petrol ve gazı almak döviz, tüketmeki çevre kirliliği. Fosil yakıtı azaltmak için çıkar yol “yenilenebilir enerji.” Kentlerimiz deprem için dönüşüp yenilenecek. Çevreci binalar zorunlu olmalı. Büyük imar artışları ile yükselen Ticaret merkezleri kazandıkları rantın bir bölümünü yenilenebilir enerji için harcayıp binalarını buna uygun yapmalı. Her alanda alternatif enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Kurtuluşumuz kişilere değil projelere bağlı. Pompadaki %2.6 lık indirim önemli değil. Bu gün iner, yarın çıkar.

  EKONOMİ - SERMETFAHRİ

  Hükmet kurmayları her ne`kadar halkın güzünde çitayı yüksek tutsalar`da Türkiye ekonomisi her geçen`gün kan kayıp ederek,küçülüyor: Burada herkes biliyor`ki gelişen ve gelişmekte olan bazı olayları Gizleme noktasında`ki iktidarın böyle bir uzmanlık alanı var: Ama"nedense görsel medya ve bununla bağlı olarak basın yayın kuruluşları halka ışık tutmadığı gibi egemen gücün tekerine dönüp duruyor: