Akaryakıtta 'kaçak' korkusu

Resmi itiraf: Kaçak akaryakıtla savaş bürokrasiye takılıyor. Yakalananı rafineri bile almıyor. Bot yakalamaya korkuyoruz.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele bürokratik engellere takılıyor. Yakalanan kaçak akaryakıtı rafineriler bile almıyor. Böyle olunca tankerler yakalayanın elinde kalıyor. Analiz ücretleri yüksek olduğu için akaryakıt istasyonları denetlenemiyor. Kaçakçılarla mücadeleye sekte vuran engeller, akaryakıt kaçakçılığının masaya yatırıldığı zirvede ilgili bakanlara anlatıldı. Dört bakan, sorunu alt komisyona havale etti.
İçişleri Bakanlığı'nda geçen hafta toplanan zirveye; İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı'nın akaryakıt kaçakçılığıyla mücadeleden sorumlu birimleri katılmıştı. Zirvede Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik ve gümrük görevlilerinin, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede karşılaştığı engelleri anlatığı öğrenildi.
Yakalayanın elinde kaldı
Edinilen bilgiye göre; Emniyet ve jandarma kanadı, yakaladıkları akaryakıtın ellerinde kalmasından şikâyet etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün elinde şu an kaçak akaryakıt dolu altı tanker bulunduğu; hiç kimsenin tankerlerdeki akaryakıtı almadığı belirtildi.
Operasyonlarda ele geçirilen kaçak akaryakıtı rafinerilerin bile almadığı vurgulandı. Rafinerilerin, kalitesiz olduğu gerekçesiyle kaçak akaryakıtı almak istemediği; bu durumun polis ve jandarmanın akaryakıt kaçakçılarına yönelik mücadelesine sekte vurduğu ifade edildi. Zirvede, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın da benzer şikâyetlerde bulunduğu öğrenildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca yakalanan kaçak akaryakıt yüklü bir botun, içindeki kaçak akaryakıta alıcı bulunamadığı için günlerce limanda demirli bekletildiği kaydedildi. Bu durumdaki bir botun çalındığını ve içindeki akaryakıt devlet malı sayıldığı için bottan sorumlu komutan hakkında dava açıldığını belirten Sahil Güvenlik yetkililerinin, "Artık kaçak akaryakıt taşıyan botları yakalamaya korkuyoruz" dediği öğrenildi.
Denetimi de ayrı dert
Petrol istasyonlarında satılan akaryakıtı kontrol etmekle görevli birimlerin de analiz fiyatlarının yüksekliğinden yakındığı bildirildi. Petrol istasyonlarından alınan yüzlerce numunenin analiz parasının kimi zaman 6-7 bin YTL'yi bulduğu; denetimden sorumlu kuruluşların bu fiyatları karşılamakta zorlandığı ifade edildi.
Komisyon çare arayacak
Kaçakçılıkla mücadeleden sorumlu birimlerin şikâyetlerini dinleyen dört bakan, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelenin önünü tıkayan engellerin belirlenmesi için alt komisyon oluşturulmasına karar verdi. Her birimden bir temsilcinin katılımıyla oluşturulan komisyon, bu alanda yaşanan sıkıntıları tek tek belirleyecek ve her sorun için bir çözüm yolu bulmaya çalışacak. Alt komisyon, hazırlayacağı raporu bakanlardan oluşan üst komisyona sunacak.