Akaryakıtta vergi indirimi yok

Akaryakıtta vergi indirimi yok
Akaryakıtta vergi indirimi yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt ürünlerine ilişkin olarak vergi indirimine yönelik olarak yürütülen bir çalışmanın bulunmadığını açıkladı.

Bakan Yıldız’ın, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in, “Petrol ürünlerine uygulanan vergilerde indirime gidilecek midir? Buna bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında bir indirim yapılacak mıdır” sorusuna verdiği yanıt vatandaşı üzecek. 

Akaryakıt ürünlerine ilişkin olarak vergi indirimine yönelik olarak yürütülen bir çalışma olmadığını bildiren Bakan Yıldız, şöyle dedi:

“1 Ocak 2005 tarihinden itibaren akaryakıt ürünlerinin fiyatlandırılması serbest piyasa koşullarına bırakılmıştır. Akaryakıt ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının önemli bir bölümü uluslar arası petrol fiyatları ile dolar kurundaki değişimin neticesi olan sektörün fiyat ayarlamalarından kaynaklanmakta olup, akaryakıt ürünlerinin piyasa koşulları dahilinde oluşan satış fiyatına kamunun herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. Akaryakıt ürünlerinden alınan katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi ekonomik program ve bütçe politikaları doğrultusunda uygulanmakta olup, halihazırda akaryakıt ürünlerine ilişkin olarak vergi indirimine yönelik olarak yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.” (ANKA)

bigPara.com