Akaryakıtta yol aldı, turizm sektörüne giriyor

Akaryakıtta yol aldı, turizm sektörüne giriyor
Akaryakıtta yol aldı, turizm sektörüne giriyor

Dinçer Azaphan, geçen yıl 90 milyon lira ciro yaptıklarını söyledi.

İstanbul'da üç akaryakıt istasyonuyla faaliyet gösteren Tunç Petrol'ün sahibi Dinçer Azaphan, turizm sektörüne girmeye hazırlandıklarını söyledi

İSTANBUL - İstanbul’da üç akaryakıt istasyonuyla faaliyet gösteren  Tunç Petrol’ün sahibi Dinçer Azaphan, “Akaryakıtta belli bir yere geldik. Bu alanda zinciri genişletmek yerine turizm sektörüne girmeyi düşünüyoruz” dedi. Dinçer Azaphan, krizle birlikte işlerinde yüzde 10-15 düşüş yaşandığını söyledi. Tunç Holding’e bağlı akaryakıt istasyonu Tunç Petrol’ü 1979’da Tuncay Azaphan kurdu. Bugün şirketin başında oğlu Dinçer Azaphan bulunuyor. İstanbul’da üç noktada bulunduklarını belirten Dinçer Azaphan, “1993’te Sefaköy istasyonumuz faaliyete başladı. Onu Florya’daki istasyon takip etti. 2004’te de Zeytinburnu’ndaki istasyonumuzu açtık. İstasyonlarımızda her zaman en son teknolojiyi kullanıyoruz” dedi.
Dinçer Azaphan, astsubay emeklisi olan babası Tuncay Azaphan’ın önce seyahat firması kurduğunu daha sonra tanker alım-satımı gibi faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, “İstasyonlarımızdaki günlük toplam satışımız 90-100 bin litreyi buluyor. Üç istasyona günde 2 bin araç girişi oluyor. İstasyonun lokasyonu çok önemli. Bir akaryakıt istasyonunun kuruluş maliyeti 10 milyon dolar” diye konuştu.  

‘Zinciri büyütmeyiz’
Tunç Holding’in 2008 cirosunun 80-90 milyon lira civarında olduğunu belirten Azaphan, 2009’da bu rakamları korumayı planladıklarını söyledi. Akaryakıt dışında inşaat faaliyetlerinden bulunduklarını belirten Azaphan, turizm sektörüne girmeyi düşündüklerini belirtti. Azaphan, “Uygun fırsat olduğunda bu alanda yatırım yapacağız. Akaryakıtta zinciri büyütmek yerine böyle bir yatırım daha mantıklı” diye konuştu.

‘Full depo dolduran az’

 Dinçer Azaphan, krizin etkisiyle full depo dolduran kişi sayısının azaldığını dile getirdi. Azaphan şöyle konuştu: “Kredi kartından 5 lira çektirenler var. Sadece evlerine gidebilecek kadar depo dolduruyorlar. Lokasyona göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak işlerimiz yüzde 10-15 düştü. Haftasonları yoğunluk oluyor ama haftaiçi çok düşük.”
(Radikal)