AKB: Türkiye parlak ülke

Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Haruhiko Kuroda, Türkiye'nin ekonomik geleceğini son derece parlak gördüklerini söyledi.

ANKARA/MANİLA - Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Haruhiko Kuroda, Türkiye'nin ekonomik geleceğini son derece parlak gördüklerini söyledi. Kuroda, İstanbul'da 4- 6 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Asya Kalkınma Bankası'nın 38. Yıllık Guvernörler Kurulu Toplantısı öncesinde, Filipinler'in başkenti Manila'daki banka genel merkezinde soruları yanıtladı.
İstanbul'daki toplantının, Türkiye'nin tanıtımı açısından eşsiz fırsat olacağını ifade eden Kuroda, Türkiye'nin, önemi ve etkisiyle Asya ile Avrupa arasında bir köprü oluşturduğunu kaydetti. Türkiye'nin ekonomik performansının son 2-3 yılda önemli ölçüde arttığına dikkat çeken Kuroda, "Türkiye'nin ekonomik geleceğini son derece parlak görüyoruz. Enflasyon düşüyor hızlı büyümenin devam edeceğine de inanıyorum" diye konuştu.
'Petrol fiyatı düşecek'
Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyebilecek bir unsurun yüksek seyreden petrol fiyatları olduğunu, ancak petrol fiyatlarının yıl sonuna doğru gerileyeceğini belirten Kuroda, "Banka olarak petrol fiyatlarının bu sene sonuna kadar varil başına 40 dolara ineceğini tahmin ediyoruz" dedi. Ortadoğu'da çıkabilecek muhtemel olumsuz gelişmenin, Türkiye turizmi ve ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini belirten Kuroda, dış gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini de ifade etti. Türkiye'ye 2001'de geldiğini ve o zaman bol sıfırlı TL taşıdığını hatırlatan Kuroda, YTL'ye geçişi de başarılı buldu. IMF'nin ekonomi ve Türkiye ile ilişkiler konusundaki sorulara yönelik de Kuroda, Fon'un Asya krizinde hata yaptığını ve krizi önceden tahmin edemediğini kaydetti. Asya krizi sonrası özeleştirisini yapan IMF'nin, hatalarından ders çıkardığını vurgulayan Kuroda, Fon'un Türkiye ve Brezilya'da başarılı olduğunu ifade etti. Kuroda, Türkiye ile IMF arasında imzalanacak stand-by'ın da programın istikrarı ve uluslararası piyasalar açısından önem taşıdığını kaydetti.
Kuroda soru üzerine, Çin'in artan rekabet gücünün, Türkiye başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri kısa vadede olumsuz etkileyebileceğini, orta ve uzun vadede ise Çin'deki ekonomik büyümenin, Türkiye ve diğer ülkelere daha çok ticaret imkânı sağlayacağını vurguladı.
Bir soru üzerine Asya Kalkınma Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Asya'nın sadece IMF'ye bağlı kalmayarak, kendini koruyacak mali imkânları da oluşturacağını ifade ederek, 'ASEAN artı üç' ülkeleri olarak da ifade
edilen Japonya, Güney Kore ve Çin'in, en son toplantısında, Asya'da muhtemel mali krizleri önlemek amacıyla 40 milyar dolarlık bir fon kurulduğunu kaydetti.