Akbank 9 bin ağacı kurtardı

Akbank, geçen yıl faaliyete geçen operasyon merkezi ile yılda 90 milyon dolarlık tasarruf sağladı. Dün operasyon merkezinin tanıtım toplantısında konuşan Akbank Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sevilay Özsöz...

İSTANBUL - Akbank, geçen yıl faaliyete geçen operasyon merkezi ile yılda 90 milyon dolarlık tasarruf sağladı. Dün operasyon merkezinin tanıtım toplantısında konuşan Akbank Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sevilay Özsöz, bu merkez sayesinde yılda 45 milyon sayfa kâğıt tasarrufu sağladıklarını, bunun da 9 bin 108 ağaca denk geldiğini söyledi.
Bankanın işlem adetlerinin yılda 750 milyondan 1.1 milyar adede ulaştığını ve işlemlerin yüzde 85'inin şube dışı gerçekleştiğini belirten Özsöz, "Bankanın aktif 3.5 milyon müşterisi var. Merkezimizle özellikle perakende de müşteri sayımızı iki katına çıkarmayı planlıyoruz." dedi.
Bankaların artık kârlarını, yüksek faizden değil müşteri işleminden sağlamak zorunda olduğunu belirten Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, konsolidasyonlar olacağını ve güçlü yabancı bankaların sektörde payını artıracağını söyledi. Operasyon Merkezi'nin 140 milyon dolara kurulduğunu kaydeden Kurtul şöyle devam etti: "Merkezimizde Türkiye'deki 630 şubemize hizmet veriyoruz. Burada, EFT, havale, kredi açma-kapama gibi işlemler yapılıyor. Hedefimiz, şubelerdeki operasyon yükünü hafifletip çalışanların yüzde 80'inin müşterilerle yüz yüze temasını sağlayıp arka ofis çalışanını kadronun yüzde 20'sine çekmek."
Kurtul, olası yabancı ortaklığa olumlu baktıklarını belirtip "Ancak önemli olan yabancı ortağın bankamıza sağlayacağı katkıdır. Yoksa bizim hissedarımızda satma zorunluluğu yok" dedi.
Akbank'ın kurucu hisselerinin geri alınmasına ilişkin bir soru üzerine Zafer Kurtul, "Kurucu hisse konusunda banka, kurucu hissedarlarımız ve diğer hissedarlarımız için en uygun çözümü bulmak durumundaydık ve çözümü bulduk. Yurtdışından da olumlu tepki aldık" diye konuştu.