Akbank: Banka alabiliriz

Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer, Türk bankalarının yeniden yapılanma sürecinin henüz bitmediğini ve önümüzdeki 1.5 yıl içinde Akbank için yerli bir banka satın alma fırsatı olacağını düşündüğünü söyledi.

İSTANBUL - Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer, Türk bankalarının yeniden yapılanma sürecinin henüz bitmediğini ve önümüzdeki 1.5 yıl içinde Akbank için yerli bir banka satın alma fırsatı olacağını düşündüğünü söyledi. ABD'nin iş dünyası ve finans dergisi Institutional Investor, Akbank'ı kapağına taşıdığı ekim sayısında, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı ve kızı Murahhas Aza Suzan Sabancı Dinçer ile söyleşiye de yer verdi.
Dergide bankacılığı nasıl seçtiğini anlatan Dinçer, "Sürekli bankacılık konuşulan bir evde büyüdüm ve babam işine âşıktı. Bu heves ve heyecan beni etkiledi. Sadece bankacı olmak istedim" dedi. Suzan Sabancı Dinçer, kendisini babası gibi doğuştan bankacı olarak nitelendirerek, "Ben de babam gibi ihtiyatlıyımdır, ama ben daha genç bir versiyonum. Tıpkı yeni bir araba gibi ve bunun kanıtını yeniden yapılanma projemizde görebilirsiniz" diye konuştu.
Son 4 yılda 350 milyon dolar harcayıp bankayı yenilediklerini belirten Dinçer, yabancı bankalar ile yarışabilecek yönetim bilgisine, bilgi teknolojisine, know-how'a, markalaşmaya ve şube yaygınlığına sahip olduklarını vurguladı.
'Maliyetleri yüksekti'
Dinçer, Akbank'ın Orta ve Doğu Avrupa'ya yönelen yabancı rakiplerinin aksine, Türkiye'ye odaklandığına dikkat çekip, şunları kaydetti: "Türkiye'de hâlâ keşfedilecek birçok potansiyel var. Bu ana kadar devralınan bankalardan çoğuna baktık. Bu bankaların yeniden yapılanması Akbank'a bir fırsat olmaktan çok maliyet getirecekti. Ancak Türk bankalarının yeniden yapılanma sürecinin henüz bitmediğini ve önümüzdeki 1.5 yıl içinde Akbank için yerli bir banka satın alma fırsatı doğacağını düşünüyorum. Bir taraftan organik büyürken, elimizde bulunan yüklü miktardaki serbest sermayeyi satın almada kullanmak için tutuyoruz."
Türk bankacılık sektörünün son 5 yılını değerlendiren dergide Akbank'ın Yeni Ufuklar Değişim Programı ile müşteri odaklı bir yapılanmaya girdiğini ve müşterilerini 5 ayrı segmente ayrıldığını duyurdu. Dinçer ise, Yeni Ufuklar Değişim Projesi'ne ilişkin olarak da "Eğer o noktada daha perakende odaklı bir yaklaşıma geçmeseydik, hepimiz rekabetçi kalmamızın mümkün olamayacağını biliyorduk" değerlendirmesini yaptı.
'Biz de tecrübeliyiz'
Başkan Erol Sabancı ise dergide çıkan söyleşisinde, "Biz de en az yabancı bankalar kadar bilgili ve tecrübeliyiz" yorumunu aktardı.
Haberde görüşü alınan Franklin Templeton Investment Fon Yöneticisi Mark Mobius da, "Akbank'ın geliri ve kârlarındaki büyüme çok görünmese de, devlet kâğıtlarının getiri oranının düştüğü bir pazarda bu bir yıldız performansı" değerlendirmesini yaptı. Mobius'a göre, yabancı bankalar Akbank'la Türkiye'de yeterince etkili rekabet edemeyecek.