Akbank 'cep'ten 20 dakikada kredi verecek

Akbank'ın Cep Kredi uygulamasıyla Türkiye'de ilk kez cep telefonu ile 20 dakikada kredi kullanılabilecek.

İSTANBUL - Akbank'ın Cep Kredi uygulamasıyla Türkiye'de ilk kez cep telefonu ile 20 dakikada kredi kullanılabilecek. Cep Kredi'nin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, "Cep Kredi, bankacılıkta yeni bir dönem başlatacak. Türkiye'de ilk kez bankamız tarafından geliştirilen Cep Kredi sayesinde müşterilerimiz nakit ihtiyaçlarını zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde karşılayabilecek" dedi.
Kimlik numarası yeterli
Şubeye gitmeden belgesiz ve kefilsiz ihtiyaç kredisi ile konut ve taşıt kredisi başvurusunda bulunmaya olanak sağlayan Cep Kredi ile Akbank, çok kısa sürede kredi işlemini sonuçlandırıyor. Hizmetten yararlanmak isteyenlerin, Akbank Cep Kredi için, şubeye gitmeden, 4440011 numaralı telefonu arayarak sadece TC kimlik numarasını bildirmeleri ve telefonu yanıtlayan IVR (interactive voice recorder) sisteminin sorduğu kişisel soruları yanıtlamaları yeterli oluyor.
Beş dakika süren bu görüşmenin ardından, geliştirilen yeni kredi değerlendirme sistemi sayesinde başvurular anında değerlendirilerek sonuçlandırılıyor. Kredi sonucu, en fazla 20 dakika sonra başvuru sahibinin cep telefonuna kısa mesaj veya IVR'dan gelen çağrı yoluyla bildiriliyor.
Gönderilen onay mesajında başvuru sahibinin ödeyeceği taksit tutarı ve faiz oranı da anında görülebiliyor. İhtiyaçta iki yıl, taşıtta dört yıl, konutta ise 20 yıla varan vade seçeneği sunan Akbank Cep Kredi hizmetinde, kredi onay mesajı geldikten hemen sonra herhangi bir Akbank şubesine başvurup kredi kullanabiliyor.
Cep Kredi ile ilgili bilgi veren genel müdür yardımcısı Hakan Binbaşgil de, bankanın Cep Kredi ile Türkiye'deki cep telefonu sayısı kadar, yani yaklaşık 40 milyon yeni şube açmış olduğunu, artık kredi talebi olan herkesin cep telefonuyla kredi başvurusu yapabileceğini aktardı.