Akbank hisse topluyor

Akbank her yıl dağıtılabilir kârının yüzde 10'unu alan 125 ayrı gerçek ve tüzelkişiden toplam 2 bin 538 adet kurucu hisse senedi ve intifa senedini satın almak için harekete geçti.

İSTANBUL - Akbank her yıl dağıtılabilir kârının yüzde 10'unu alan 125 ayrı gerçek ve tüzelkişiden toplam 2 bin 538 adet kurucu hisse senedi ve intifa senedini satın almak için harekete geçti. Kararda portföylerinde Akbank hissesi bulunan yabancı yatırımcıların telkinlerinin etkili olduğu öğrenildi. Akbank'tan yapılan konuya ilişkin açıklamada şu görüşlere yer verildi:
'Oy hakkı bulunmamakla birlikte kâr payı alma hakkı olan bu menkul kıymetlerin çağdaş kurumsal yönetişim ilkeleriyle tam örtüşmediği yatırımcılarımız tarafından da teyit edilmekteydi. Bu görüşleri dikkate alan yönetim kurulumuz bu menkul kıymetleri, karşılığı özkaynaklardan karşılanmak suretiyle alınması için Türk Ticaret Kanunu'ndaki prosedürleri başlatmayı kararlaştırmıştır.'
Fiyatı bilirkişi tarafından belirlenecek menkul kıymetlerin sahiplerinin önemli bölümünü Sabancı ailesi, Sabancı kuruluşları ve aralarında Kadir Has'ın da bulunduğu Adana ve Kayserili işadamları oluşturuyor. Gruba yakın kaynaklar hisse fiyatının bilirkişi tarafından belirleneceğini belirterek şunları söyledi: "Bu karardan sonra Akbank yatırımcıları her yıl yüzde 10 daha fazla kâr payı alacak. Yani Akbank, kendisinin 10'da biri büyüklüğünde bir bankayı satın almış gibi olacak." Akbank hisse senetleri yüzde 6 prim yaparak günü 7.05 YTL'den kapattı.