Akbank'a 900 milyon avroluk bir yıl vadeli, uluslararası kredi

Akbank'a 900 milyon avroluk bir yıl vadeli, uluslararası kredi
Akbank'a 900 milyon avroluk bir yıl vadeli, uluslararası kredi

Akbank?tan Bülent Adanır, West LB?den David Pepper, Akbank?tan Ziya Akkurt ve Hülya Kefeli (soldan sağa) sendikasyon anlaşmasına imza attı.

Akbank 321 milyon dolar ve 681 milyon 500 bin avro tutarında iki ayrı dilimden oluşan bir yıl vadeli sendikasyon kredisi sağladı

İSTANBUL - Akbank, 900 milyon avro karşılığı, 312 milyon dolar ve 681 milyon 500 bin avro tutarında iki ayrı dilimden oluşan 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi sağladı. Akbank’tan yapılan açıklamada, Akbank’ın, 48 bankanın katılımıyla 2009 senesinde gelişmekte olan piyasalardaki bir bankanın aldığı en büyük sendikasyon  kredisine imza attığı kaydedildi. Açıklamada, 900 milyon avro karşılığı, 312 milyon dolar ve 681 milyon 500 bin avro tutarında iki ayrı dilimden oluşan 1 yıl vadeli kredinin toplam maliyetinin sırasıyla LIBOR artı yüzde 2,5 ve EURIBOR artı yüzde 2,5 olarak gerçekleştiği kaydedildi.
Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, global krizden çıkışın henüz başladığı ve uluslararası piyasalarda bankaların birbirlerine kredi vermekte çekimser oldukları bir ortamda böyle büyük tutarlı ve geniş katılımlı bir kredinin Akbank ve Türk bankacılığının dünyada ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha teyit ettiğini vurguladı. Global çalkantının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde azaldığını belirten Akkurt, ekonomideki tablonun da pozitife dönmeye başladığını görmeye başladıklarını ifade etti.

‘Piyasa yüzde 50 daraldı’
Akkurt, “Bankalar kaynaklarını reel sektörün gelişimi için kullandırır. Biz de aldığımız rekor tutardaki bu krediyi reel sektörün finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacağız” dedi.
Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Hülya Kefeli ise, dünyada yaşanan finansal krizin global sendikasyon piyasasını 2009 yılının ilk 6 ayında yüzde 50 daralttığını ve bunun son 10 senenin en büyük düşüşü olduğunu kaydetti. Kefeli, buna rağmen kendilerinin ‘club loan’ şeklinde düzenlediği bu krediye dünyanın en büyük  bankalarından ciddi talep geldiğini belirterek, sendikasyona, daha önce bu tip sendikasyon kredilerine hiç katılmamış bankalarla birlikte 19 farklı ülkeden 48 bankanın katıldığına dikkati çekti. (Radikal)