Akbank'a telefonla 5 saatte 9 milyar $ talep

Akbank'a telefonla 5 saatte 9 milyar $ talep
Akbank'a telefonla 5 saatte 9 milyar $ talep

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, ihracın bankanın gücünü gösterdiğini söyledi.

Akbank yurtdışı piyasalarda gerçekleştirdiği 5 ve 10 yıl vadeli tahvil ihracında, telefonla 5 saatte 9 milyar dolar talep toplayıp, 1 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Akbank yurtdışı piyasalarda gerçekleştirdiği 5 ve 10 yıl vadeli tahvil ihracında, telefonla 5 saatte 9 milyar dolar talep toplayıp, 1 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Akbank tarafından yapılan açıklamada, ihracın 500 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli kısmının yüzde 3,95, 10 yıl vadeli ikinci kısmının ise yüzde 5,13 faiz oranı üzerinden fiyatlandığı belirtildi. Bugüne kadar Türk bankalarınca yapılan en yüksek talep toplayan ihracı gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bu ihracın aynı zamanda bir Türk bankasınca 5 ve 10 yıllık vadelerde yapılan en düşük maliyetli sabit faizli Eurobond ihracı niteliğini de taşıdığını kaydetti.

9 kat talep geldi
Binbaşgil, “Dün (15 Ekim) saat 13.30’da başladığımız ihraçta saat 18.30’a kadar 9 milyar dolardan fazla talep topladık. Bu yüksek talep, Türk bankacılık sektörünün ve bankamızın uluslararası arenadaki gücünü ve saygınlığını bir kez daha gösterirken, Akbank’ın yurtdışı borçlanmada uluslararası yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen Türk bankalarından biri olma özelliğini de yansıtmaktadır” dedi. Akbank Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise “2010 yılında yaptığımız ilk doğrudan ihraçla Türk bankacılık sektörü için önünü açtığımız Eurobond ihraç piyasası hızla büyüdü. Bugün yine bir ilki gerçekleştirerek Türkiye Hazinesi’nden sonra roadshow yapmadan, yatırımcılarla bilgilendirme toplantıları yapmaya bile gerek kalmadan 1 gün içinde ihraç gerçekleştirebilen Türkiye’deki ilk kuruluş olduk. Türkiye Hazinesi’nden sonra en yüksek Eurobond ihracında bulunan kuruluş olarak, gurur verici bir işleme daha imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Bugün

  ,

  Akbank

  ,

  faiz

  ,

  Tahvil

  ,

  kuruluş